Polski sektor mleka coraz silniejszy

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PKO Bank Polski, (em) | redakcja@agropolska.pl
30-04-2018,12:50 Aktualizacja: 30-04-2018,13:08
A A A

Możliwe pogorszenie koniunktury na rynku mleka w kolejnych miesiącach wpłynie prawdopodobnie na wyhamowanie dynamiki wzrostu produkcji w UE. W Polsce jednak tempo wzrostu może być wciąż relatywnie wysokie.

Zdaniem analityków PKO Banku Polskiego pozwoli to na dalsze umacnianie rodzimego sektora na rynku Wspólnoty. Według prognoz KE produkcja mleka w Polsce w 2018 zwiększy się o 4 proc. wobec 1,4 proc. średnio w UE. Taką możliwość potwierdzają również dane GUS o wzroście wytwórczości w pierwszym kwartale o 3 proc.

mleko, Chiny, eksport mleka do CHin, Mlekpol, biznes, firma, SM Mlekpol

Polskie mleko coraz bardziej popularne w Chinach

W pierwszym kwartale br. Spółdzielnia Mleczarska Mlekpol wysłała do Chin rekordową ilość mleka UHT - ponad 400 kontenerów. Był to pełen asortyment mleka w opakowaniach 1 litr i 500 ml, z zawartością tłuszczu od 0% do 3,8%, oraz mleko...

Gdy prognozy Brukseli potwierdzą się będzie to największy, pod względem wolumenu, wzrost wśród krajów Unii, choć szybszą dynamikę produkcji odnotuje np. Irlandia (6 proc. r/r).

Potencjał do wzrostu wytwórczości drzemie w wysokiej konkurencyjności sektora, szansach dalszego zwiększania wydajności mlecznej, a także wzroście pogłowia krów mlecznych w kraju na koniec 2017.

Polska utrzyma 6. pozycję w unijnej produkcji mleka, jednak dystans do Włoch (5. lokata) może zmniejszyć się do -0,3 proc. wobec -2,3 proc. w 2017.

Znawcy rynku odnotowują też prognozowaną w 2018 r. słabszą dynamikę wzrostów dostaw surowca w Niemczech i Francji (odpowiednio +1,8 i +1 proc.).

Spadków oczekuje się natomiast w Holandii (-0,5 proc.). To efekt ograniczenia pogłowia krów, wynikającego z wprowadzenia wymogów środowiskowych.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2023

Hoduj z głową świnie:

-Pieniądze na ogrodzenie

-Co z ceną za tuczniki

-Włókno w paszy dla zdrowia

-Odchów prosiąt po nowemu

-Co zamiast tlenku cynku?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 1/2023

Hoduj z głową bydło:

-Dobre kiszonki to tańszy opas

-Hodowla i ekonomia

-Stymulacja odporności cieląt

-Zasuszenie samo się nie zrobi

-Stado bydła w telefonie

 

PRENUMERATA