Nowa usługa dla hodowców umożliwi zapobieganie hipokalcemii

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
29-02-2020,11:55 Aktualizacja: 29-02-2020,11:59
A A A

Katedra Żywienia, Biotechnologii Zwierząt i Rybactwa Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie proponuje hodowcom, firmom paszowym i lekarzom weterynarii nową usługę analityczną. Ma ona wpłynąć na profilaktykę hipokalcemii, jednej z najbardziej kosztownych chorób metabolicznych krów mlecznych.

Hipokalcemia, czyli niedobór wapnia w organizmie krowy w okresie porodowym od -3 dnia przed porodem do około 10 dnia po porodzie, to groźne i kosztowne zaburzenie metaboliczne.

Choroba ta w postaci klinicznej przybiera formę zalegania poporodowego, natomiast w postaci podklinicznej (bezobjawowej) wpływa istotnie na wydajność i zdrowie krowy, w tym jej zdolność do rozrodu.

hipokalcemia bydła, żywienie mineralne, witaminy, kwaśny węglan sodu, DCAB, Przychodnia dla Zwierząt w Wilczogórze

Dlaczego krowy mleczne cierpią na hipokalcemię?

Hipokalcemia, zarządzanie stadem, zwalczanie zapalenia wymienia u krów, kulawizny, audyt stada czy genetyka. Z tymi tematami zapoznali się hodowcy i producenci bydła mlecznego podczas konferencji w Wilczynie w woj. wielkopolskim. Sukcesy w...

Jednym ze sposobów prewencji hipokalcemii jest stosowanie w dawkach w okresie przejściowym przed porodem preparatów soli anionowych, nazywanych również solami gorzkimi. Są one skuteczne, o ile przyjęta dawka preparatu zapewnia właściwą reakcję krowy.

Dawka soli anionowych powinna zmniejszać równowagę kationowo-anionową dawki (DCAD) przedporodowej lub TMR-u przedporodowego do poziomu od -100 do -150 meq/kg SM.

Skuteczność działania konkretnej dawki preparatu zależy od zawartości potasu (K), sodu (Na), chloru (Cl) i siarki (S) w dawce bez dodatku soli anionowych.

Katedra Żywienia, Biotechnologii Zwierząt i Rybactwa Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie proponuje hodowcom, firmom paszowym i lekarzom weterynarii nową usługę analityczną.

- W dostarczonej próbce TMR-u lub dawki przedporodowej oznaczymy zawartość K, Na, Cl i S i na tej podstawie wyliczymy DCAD, czyli równowagę kationowo-anionową dawki - mówi prof. dr hab. Zygmunt Maciej Kowalski z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.

mleko, skup mleka, cena mleka, mleczarnie, bydło mleczne, producenci mleka, mleko surowe w skupie, mleczarnie, GUS

Cena mleka zmalała. Czy to przez koronawirusa?

Mleko w styczniu w Polsce, jak poinformował Główny Urząd Statystyczny, kosztowało średnio 137,19 złotych za hektolitr. Tym samym jego cena była o 2,5% niższa niż w styczniu 2019 roku oraz o 1,8% niższa niż przed miesiącem. Najwyższą cenę...

Jeżeli wynik analizy będzie niekorzystny (nadmiar kationów, tj. K i Na), wykonujący badanie zaproponują odpowiednią dawkę wskazanego przez daną osobę zlecającą analizę preparatu soli anionowych lub wskażą, który z handlowych produktów mógłby zmienić niekorzystną DCAD na korzystną, tj. wynoszącą od -100 do -150 meq/kg SM.

Podobne analizy mogą zostać wykonane w paszach będących składnikami dawki pokarmowej. W takim przypadku pracownicy UR ułożą prawidłową dawkę pokarmową ze względu na DCAD, a jeżeli jej ułożenie nie będzie możliwe ze względu na nadmiar kationów, a niedobór anionów, zaproponują odpowiedni dodatek preparatu soli anionowych.

- Nie lekceważmy hipoklacemii, także tej bezobjawowej, bo to jedna z najkosztowniejszych chorób metabolicznych. W USA szacuje się, że każdy przypadek hipokalcemii klinicznej kosztuje około 1100 zł, natomiast hipokalcemii podklinicznej około 500 zł. Nasza usługa kosztuje 200 zł netto + VAT, a wyniki znajdą się w Państwa skrzynce emailowej po około 7 dniach od wysłania próbki do naszego laboratorium - mówi prof. dr hab. Zygmunt Maciej Kowalski.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2021

Hoduj z głową świnie:

-Produkuje tuczniki w strefie ASF

-Bioasekuracja nie jest straszna

-Otłuszczanie a rozród loch

-To nie koniec ASF

-Psy mogą pomoc zwalczyć ASF

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2021

Hoduj z głową bydło:

-Śruta sojowa od A do Z

-Zadbaj o zdrowe racice

-Jak powstaje idealna bela?

-Jakie białko w dawkach?

-Z automatyka za pan brat

PRENUMERATA