Mleko w styczniu było tańsze niż w grudniu

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
21-02-2017,16:40 Aktualizacja: 21-02-2017,16:39
A A A

Hodowcy bydła mlecznego i producenci mleka mają powody do zadowolenia. Średnia cena surowca w styczniu wyniosła 1,32 złotych za litr. I choć to o cztery grosze mniej niż w grudniu 2016 r. to jednak nadal zdecydowanie więcej niż rok temu.

Mleko w styczniu według danych zebranych przez Główny Urząd Statystyczny najdroższe było w woj. podlaskim, gdzie mleczarnie płaciły za nie 1,37 złotych za litr. O jeden grosz mniej otrzymywali producenci z woj. warmińsko-mazurskiego, zachodnio-pomorskiego oraz dolnośląskiego.

cielęta, nonGMO, mleko, starter

Cielęta żywione bez GMO mogą przyrastać mniej

Krowy są już żywione paszami wolnymi od GMO. A co z cielętami? Czy możliwe jest żywienie tej grupy zwierząt bez pasz genetycznie modyfikowanych? Okazuje się że tak, ale niesie ono za sobą pewne konsekwencje. Cielęta w Polsce są żywione preparatami...

Mleczarnie w województwach pomorskim i opolskim płaciły średnio 1,34 zł/l, a w woj. śląskim, mazowieckim i wielkopolskim odpowiednio 1,33, 1,32 oraz 1,31 zł/l. Poniżej 1,3 zł/l za sprzedany surowiec otrzymali producenci mleka z woj. kujawsko-pomorskiego i świętokrzyskiego (1,27 zł/l), podkarpackiego (1,24 zł/l) oraz tradycyjnie małopolskiego (1,2 zł/l).

Cena mleka w całej Polsce w ciągu roku wzrosły aż o 20 groszy. Wpłynęły na to duży popyt i dobra cena na artykuły mleczarskie - informuje TVP 1. Te nadal utrzymują się na opłacalnych poziomach. Kilogram odtłuszczonego mleka w proszku kosztuje od 7,5 do 8,10 zł, a masło w blokach 15,5 - 16,5 zł/kg.

Producenci mleka w Unii Europejskiej otrzymywali w styczniu 2017 r. średnio 33,05 euro za 100 kg tj. ok 1,43 złoty za kilogram. To tyle samo co w grudniu 2016 r. Po raz pierwszy od pięciu miesięcy cena nie była więc wyższa, ale też w przeciwieństwie do Polski nie zmalała, lecz utrzymała się na tym samym poziomie.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2021

Hoduj z głową świnie:

-Posłuchaj, co mają do powiedzenia

-Kształtowanie odporności poprzez żywienie

-Lepszy dobrostan to krótszy tucz

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2021

Hoduj z głową bydło:

-Mleko będzie drożeć?

-Energia z mleka i słońca

-Dobry GPS z żyta, czyli jaki?

-Kiszonki w żywieniu cieląt

-Jak zadbać o rozród krów?

PRENUMERATA