Mleko tanieje w Europie. U nas spadki cen są najmniejsze

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Bank BGŻ BNP Paribas, (em) | redakcja@agropolska.pl
09-06-2017,15:00 Aktualizacja: 09-06-2017,15:20
A A A

Średnia cena skupu mleka w Unii Europejskiej w drugim roku nieobowiązywania systemu kwotowego była o 15 proc. niższa od stawek notowanych od kwietnia 2014 roku do marca 2015 roku.

Z grona ośmiu największych dostawców surowca we Wspólnocie, to w Polsce najmniej (o 11 proc.) ceny poleciały w dół od kwietnia 2016 r. do marca 2017 r. wobec ostatniego roku obowiązywania ograniczeń - informują analitycy Banku BGŻ BNP Paribas.

mleko, skup mleka, kwotowanie produkcji mleka, produkcja mleka, bydlo

Polska jednym z unijnych liderów przyrostu dostaw mleka

Według danych Komisji Europejskiej w drugim roku po zniesieniu limitów kwotowych (od kwietnia 2016 r. do marca 2017 r.) do mleczarni w Unii Europejskiej dostarczono 152,4 mln ton surowca. To o 1,8 proc. mniej niż w analogicznych okresie...

W przypadku Holandii i Irlandii, gdzie podaż mleka wzrosła bardziej niż u nas obniżki stawek wyniosły po 18 proc. Eksperci zwracają uwagę, że ceny skupu surowca w Polsce zbliżają się do przeciętnych we Wspólnocie.

W ostatnich dwunastu miesiącach (do marca) średnia stawka w skupie w naszym kraju (w euro) była o 8,1 proc. niższa od unijnej przeciętnej, podczas gdy w ostatnim roku obowiązywania kwot różnica wyniosła 12,9 proc.

W marcu producenci mleka w UE za 100 kilogramów surowca dostarczonego do mleczarni uzyskiwali średnio 33,11 euro, czyli o 17 proc. więcej niż w tym samym miesiącu w 2016 r. Poprawa pod tym względem miała swoje odzwierciedlenie w wolumenie dostaw mleka.

W omawianym miesiącu - po raz pierwszy od maja 2016 r. - dostawy mleka w państwach Unii były wyższe niż w analogicznym miesiącu przed rokiem. Analitycy spodziewają się, że w kolejnych miesiącach dynamika dostaw powinna wzrastać.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2022

Hoduj z głową świnie:

-Stres cieplny w chłodni

-Dlaczego nie białko ogólne?

-Łubin jest dobry dla świń

-Piętrowa chlewnia

-Jak zmienia się rynek?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2022

Hoduj z głową bydło:

-Ćwicz korekcje racic

-Jak dbać o kukurydzę?

-Bolusy przeciw zaleganiu

-Opas cieląt hf

-Metoda na muchy

PRENUMERATA