Mleko i jego przetwory są promowane w telewizji i Internecie

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
03-09-2019,18:30 Aktualizacja: 03-09-2019,18:32
A A A

Krajowy Związek Spółdzielni Mleczarskich Związek Rewizyjny organizuje kampanię edukacyjno-informatyczną dotyczącą mleka i jego przetworów.

Kucharze, którzy wezmą udział w kampanii zaprezentują mleko i jego przetwory w nowych przepisach, a lekarze i dietetycy rozprawią się z mitami na temat produktów mleczarskich, a także przypomną o ich najważniejszych zaletach.

Nabiał będzie głównie promowany w telewizji śniadaniowej i programach kulinarnych, przede wszystkim w porannym paśmie telewizyjnym. Wybór padł na TVP.

Mleko i jego przetwory w programach śniadaniowych będą używane głównie do gotowania na żywo z wykorzystaniem niestandardowych przepisów, które ukażą dobrze znane produkty mleczne w nowych niecodziennych zastosowaniach.

GEA, Karuzela, roboty, bydło mleczne

Obora z karuzelą i robotami powstała na Podlasiu

Damian Zaręba wybudował oborę wolnostanowiskową, która pomieści 330 krów mlecznych. Wyposażył ją w halę udojową typu karuzela oraz roboty do zgarniania odchodów i podgarniania paszy.   Uroczyste otwarcie nowej obory...

Zaproszeni do studia kucharze przekażą informacje nt. wartości odżywczych, walorów zdrowotnych, zalet kulinarnych oraz atrakcyjnego smaku tych produktów aby zachęcić widza do wykorzystywania ich także we własnej kuchni.

Do wybranych przepisów realizowanych w programie nawiążą uznani eksperci z zakresu medycyny i dietetyki.

Przedstawiciele Instytutu Żywności i Żywienia, Instytutu Matki i Dziecka oraz kadry profesorskiej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego osadzą je w kontekście aktualnej wiedzy naukowej.

Wypowiedzi ekspertów dotyczyć będą m.in. faktów i mitów na temat mleka, znaczenia przetworów mleczarskich dla zdrowia publicznego czy rekomendowanego udziału mleka i jego przetworów w zdrowej, zbilansowanej diecie.

Eksperci podejmą także wątki nietolerancji laktozy, zapobiegania osteoporozie oraz suplementacji diety probiotykami i prebiotykami.

Maciej Pohl, krowa Kaśka, PFHBiPM, WZHiPB

Krowa Kaśka skończyła 11 lat. Hodowca wyprawił jej urodziny

Hodowca bydła mlecznego Maciej Pohl z Krotoszyna w woj. wielkopolskim zorganizował nietypową uroczystość. Wyprawił urodziny krowie o imieniu Kaśka. Ukończyła ona właśnie 11 lat. Krowa Kaśka, jak informuje Polska Federacja Hodowców Bydła i...

Rzucą też światło na kwestie praktyczne, które wciąż budzą wątpliwości wielu rodziców, takie jak przechodzenie niemowląt i małych dzieci z mleka modyfikowanego na produkty mleczne czy alergia na białko mleka.

W programie kampanii znalazły się też wyjątkowe działania. Szczególne miejsce zajmuje wśród nich odcinek programu "Okrasa łamie przepisy", w którym Karol Okrasa zagości w jednej ze spółdzielni.

Karol Okrasa zaprezentuje widzom pomysły na proste i łatwe w przygotowaniu, ale niebanalne dania bazujące na przetworach mleczarskich.

Promocja będzie również prowadzona w Internecie m.in. przez publikację przepisów wykorzystanych w poszczególnych wątkach kulinarnych oraz promocji w mediach społecznościowych.

Kampania rozpoczęła się 7 sierpnia i potrwa do 15 grudnia 2019 r. Jej zleceniodawcą jest KZSM Zw. Rew., a patronem Fundacja Instytutu Matki i Dziecka. Zadanie to jest sfinansowane z Funduszu Promocji Mleka.

Organizator zaprasza do oglądania kolejnych odcinków kącików kulinarnych z wykorzystaniem mleka i jego przetworów w popularnym programie Pytanie na Śniadanie w TVP 2.

Edward Bajko, SM Spomlek, minister rolnictwa, Jan Krzysztof Ardanowski

Spomlek nie działa na szkodę polskiego rolnictwa. Chce wyjaśnień od ministra

Spółdzielcza Mleczarnia Spomlek z Radzynia Podlaskiego znalazła się na liście zakładów przetwórstwa rolno-spożywczego, które importują surowce spożywcze bądź produkty gotowe. Została ona opublikowana przez ministerstwo...

Odcinek na temat nabiału w diecie ucznia i studenta został wyemitowany dzisiaj tj. 3 września. Można go zobaczyć TUTAJ.

Harmonogram kolejnych odcinków przedstawia się następująco:

  • 17.9.2019 r.- jogurty gęste, jogurty greckie itp. , TVP 2, godz., godz. 7:15 – 10:35
  • 2.10.2019 r. - sery żółte - szybkie przekąski, TVP 2, godz. 7:15 – 10:35
  • 16.10.2019 r. - sery pleśniowe, TVP 2, godz. 7:15 – 10:35
  • 30.10.2019 r. - potrawy z serów dojrzewających + felieton ekspercki dr Agnieszka Jarosz z Instytutu Żywności i Żywienia, TVP 2, godz. 7:15 – 10:35
  • 12.11.2019 r. - nabiałowe śniadania dla dzieci + felieton ekspercki dr. W. Klemarczyk – Instytut Matki i Dziecka, TVP 2, godz. 7:15 – 10:35
  • 26.11.2019 r. - desery nabiałowe dla dzieci (udział w programie uczniów z Zespołu Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących nr 7 ), TVP 2, godz. 7:15 – 10:35
  • 9.12. 2019 r. - twarogi + felieton ekspercki prof. A. Pluta – SGGW, TVP 2, godz. 7:15 – 10:35

Program kulinarny "Okrasa łamie przepisy" odbędzie się 14 września o godzinie 13.30 w  TVP 1.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2021

Hoduj z głową świnie:

-Zastosowanie fotowoltaiki w chlewni

-Jak zabezpieczyć chlewnię przed ASF?

-Inteligentne rozwiązania w nowoczesnej tuczarni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2021

Hoduj z głową bydło:

-Mleko będzie drożeć?

-Energia z mleka i słońca

-Dobry GPS z żyta, czyli jaki?

-Kiszonki w żywieniu cieląt

-Jak zadbać o rozród krów?

PRENUMERATA