Mleczny rynek wychodzi na prostą

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: IGR, (zac) | redakcja@agropolska.pl
13-11-2018,10:40 Aktualizacja: 14-11-2018,16:39
A A A

Po dwóch latach interwencji na rynku mleka, Komisja Europejska zdecydowała się na uwolnienie połowy zapasów odtłuszczonego mleka w proszku. Ruch ten nie spowodował turbulencji w państwach członkowskich.

Ostatni publiczny przetarg, na 30 tys. ton mleka w proszku, miał miejsce w pierwszej dekadzie listopada. Rynek mleka wciąć wykazuje umiarkowany wzrost cen - podkreśla Instytut Gospodarki Rolnej.

Producenci mogą mówić o nadziei na koniec nieopłacalności produkcji. Tymczasem Bruksela planuje kolejny publiczny przetarg i z optymizmem wieści koniec problemów z nadprodukcją.

cena mleka, cena wołowiny, bydło mięsne, buhaje

Mleko i mięso są w cenie. Na bydle można zarabiać

Produkcja mleka, ale także hodowla i produkcja bydła mięsnego, są obecnie opłacalne. Ceny skupu mleka we wrześniu były wyższe niż w sierpniu. Z kolei rosnący eksport wołowiny wpływa na wysokie stawki za żywiec. Producenci mleka według...

W porównaniu z ubiegłym rokiem wyniki za pierwsze osiem miesięcy 2018 roku pokazują, że nadprodukcja rynku jako całości zdecydowanie wyhamowała. To za sprawą skurczenia się wytwórstwa unijnego mleka skondensowanego aż o 12 proc.

Spadki zaobserwowano także w sektorach wytwórstwa mleka w proszku (-2,7 proc.) i odtłuszczonego mleka w proszku (-0,4 proc.), a także śmietanki (-1,2 proc.) i mleka pitnego (-1,3 proc.). Z drugiej strony dodatnie wyniki produkcji odnotowano dla mleka niepasteryzowanego (+1,5 proc.), masła (+1,8 proc.), mleka sfermentowanego (+1,1 proc.) i sera (+1,8 proc.).

Ceny masła w dół

Wypuszczanie na rynek wcześniej skupowanego interwencyjnie mleka nie spowodowało rewolucji cenowej. We wrześniu bieżącego roku średnia cena mleka niepasteryzowanego była o 3,7 proc. wyższa niż w miesiącu poprzedzającym. Jednocześnie zaczynamy obserwować powolną obniżkę ceny masła (o 2,4 proc. we wrześniu). Jeżeli trend ten się utrzyma, to jeszcze pod koniec roku realną różnicę w cenie koszyka zakupowego odczują unijni konsumenci - zaznacza w swojej analizie IGR.

mleko, ceny mleka, skup mleka, agrobiznes, bydło

Rynek mleka na świecie wchodzi w spadkową fazę

Obserwujemy spadki cen zarówno produktów strategicznych, np. masła, jak i tzw. galanterii mleczarskiej (np. jogurtów). Produkty mleczne tanieją na wszystkich giełdach światowych - poinformowała PAP dyrektor Polskiej Izby Mleka...
Niestety polscy odbiorcy będą jednymi z ostatnich, którzy odczują spadek cen masła, a to z uwagi na długofalowe skutki tegorocznej suszy. Latem 2018 r. utrzymujące się w Polsce ceny było średnio o 30 proc. wyższe od tych z początku roku. O ile średnia unijna wskazuje na obniżenie ceny o 2,4 proc., o tyle według danych z giełdy spożywczej polski odbiorca na przełomie sierpnia i września mógł liczyć na obniżkę jedynie o 0,7 proc.

Zmiany w eksporcie

Na obniżenie ceny masła z pewnością wpływ ma fakt, że według prognoz w roku 2018 państwa członkowskie UE wyeksportują poza Wspólnotę aż o 13 proc. mniejszy wolumen tego produktu. Jedynym dużym odbiorca, któremu sprzedamy ilość podobną to tej sprzed roku są Stany Zjednoczone. W sumie w roku bieżącym UE sprzeda 87,8 tys. ton masła.

Niewielkie odchylenia od zeszłorocznych wyników eksportu można zauważyć na rynku odtłuszczonego mleka w proszku. Niestety wzrostem wciąż charakteryzuje się sprzedaż do Chin (+3 proc.), których polityka skupowa miała dotychczas bezpośrednie przełożenie na ceny w Europie.

odtłuszczone mleko w proszku, ceny skupu mleka, mleko surowe, bydło mleczne

Mleko w proszku w magazynach zagrożeniem dla unijnego rynku

Do końca marca Komisja Europejska ma zdecydować co zrobić z zapasami odtłuszczonego mleka w proszku. Jest ich blisko 400 tysięcy ton. W tym roku produkt ten musi zostać zagospodarowany. Odtłuszczone mleko w proszku ma zostać spożytkowane po to, aby...
Równocześnie Państwo Środka zmniejszyło całkowitą ilość kupowanego mleka w proszku (-5 proc.). Algieria, która dotychczas była ważnym odbiorcą unijnego mleka w proszku, dokonuje rewolucyjnych zmian na rzecz zakupów odtłuszczonego mleka w proszku. W sumie w 2018 r. eksport unijnego mleka w proszku skurczy się o 15 proc. względem toku 2017, a eksport odtłuszczonego mleka w proszku - jedynie o ok. 1 proc.

Prognozy bez optymizmu

Rok 2018 okazał się być względnym odbiciem dla rynku mleczarskiego. Wszystko wskazuje na to, że umiarkowany wzrost cen mleka i spadek cen masła będą się utrzymywały do roku 2019. Niestety w całej UE obserwuje się spadek pogłowia krów mlecznych.

W Polsce na wciąż niska opłacalność produkcji mleka wpływa m.in. sytuacja hydrologiczna i wysokie koszty prowadzenia hodowli. Nic nie wskazuje na to, aby sytuacja miała ulec poprawie w roku 2019.

 
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2022

Hoduj z głową świnie:

-Pieniądze na ogrodzenie

-Co z ceną za tuczniki

-Włókno w paszy dla zdrowia

-Odchów prosiąt po nowemu

-Co zamiast tlenku cynku?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 1/2023

Hoduj z głową bydło:

-Dobre kiszonki to tańszy opas

-Hodowla i ekonomia

-Stymulacja odporności cieląt

-Zasuszenie samo się nie zrobi

-Stado bydła w telefonie

 

PRENUMERATA