Mleczna Gala 2021 on-line za nami. Znamy najlepszych hodowców

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
04-06-2021,12:50 Aktualizacja: 04-06-2021,12:52
A A A

Mleczna Gala po rocznej przerwie ponownie się odbyła. 31 maja najlepsi w Polsce hodowcy i producenci bydła mlecznego zostali nagrodzeni za swoją ciężką pracę.

Mleczna Gala 2021 z powodu wciąż trwającej pandemii koronawirusa po raz pierwszy w swojej siedmioletniej historii odbyła się w wersji on-line.

- Uznaliśmy, że dłużej nie wolno czekać, że trzeba uszanować i uhonorować najlepszych hodowców, którzy zajęli pierwsze miejsca w rankingu PFHBiPM w poszczególnych rasach, żeby docenić ich ciężką pracę, która odpłaciła im tak wspaniałymi wynikami - mówił Prezydent Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka Leszek Hądzlik, otwierając uroczystą galę.

Renata Matysiak, Mieczysław Matysiak, Piotr Matysiak, krowy mleczne, bydło mleczne, produkcja mleka, mleko, TMR, cielęta

Hodowcy mają się czym pochwalić, a zaczynali od 4 krów

Hodowcy zaczęli produkcję mleka od stada liczącego 4 krowy. Wcześniej nie mieli do czynienia z hodowlą bydła, więc uczyli się jej krok po kroku. Renata i Mieczysław Matysiakowie z Puszczykówca w woj. wielkopolskim posiadają stado bydła...

Leszek Hądzlik podziękował również ministerstwu rolnictwa i rozwoju wsi, agencjom działającym na rzecz rozwoju polskiego rolnictwa, wszystkim organizacjom branżowym o zasięgu krajowym, podmiotom skupującym mleko, a także jednostkom naukowo-badawczym za wytężoną pracę na rzecz polskich hodowców i producentów mleka.

- Doceniam dorobek polskich hodowców. Bez nich trudno sobie wyobrazić sukcesy naszego mleczarstwa na rynkach zagranicznych - mówił Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorz Puda.

Minister rolnictwa podkreślił, że wartość sprzedaży produktów mleczarskich w 2020 roku wyniosła ponad 2 mld euro. Głównym kierunkiem były Niemcy i Republika Czeska. Do Chin sprzedaliśmy produkty mleczne o wartości ponad 118 mln euro.

- Te dane podkreślają tylko jakość naszych wyrobów mleczarskich i uznanie, jakim się one cieszą wśród konsumentów pomimo rosnącej konkurencji na rynku. Nie byłoby to jednak możliwe bez najwyższej jakości mleka a więc bez waszej ciężkiej i wytrwałej pracy. Jako minister rolnictwa dziękują państwu za wasz wielki wkład w rozwój polskiej gospodarski i życzę dalszych dużych sukcesów - mówił Grzegorz Puda.

mleko, cena mleka, mleko surowe, mleczarnie, skup mleka, krowy mleczne, produkcja mleka, PFHBiPM, mleko w UE

Skup mleka w Polsce rośnie. W UE jest inaczej

Skup mleka w Polsce rośnie. W marcu wyniósł on 1 060,2 mln litrów. Był on o 13,4% większy niż w lutym oraz o 1,9% niż rok wcześniej. Mleczarnie w Polsce w marcu skupiły 1 060,2 mln litrów mleka Skup mleka w Polsce w marcu był o...

Podczas Mlecznej Gali 2021 Juho Kyntaja, Przewodniczący Eksperckiej Grupy Doradczej ds. Certyfikatu Jakości ICAR poinformował, że niedawno przeprowadził zdalny audyt, dotyczący pracy i działalności PFHBiPM pod kątem przedłużenia certyfikacji jej usług.

- Certyfikacja jakości ICAR jest wskaźnikiem tego, że wyniki i zbierane dane, są na poziomie najlepszych światowych organizacji. Gratuluje PFHBiPM odnowienia certyfikatu i gratuluję wszystkim nagrodzonym hodowcom - mówił Juho Kyntaja.

Głos zabrał także Josef Kucera, Prezydent Światowej Federacji Hodowców Bydła Simentalskiego który podkreślił, że wyniki i osiągnięcia polskich hodowców są zauważane i doceniane w Europie.

Podczas Mlecznej Gali 2021 on-line, zaprezentowano laureatów w następujących kategoriach:

  • wydajność kg mleka w odniesieniu do wielkości stad
  • wydajność kg mleka od krów ras kolorowych
  • wyróżnienia w dziedzinie genetyka i pokrój

Nowością Mlecznej Gali 2021 było wyróżnienie specjalne pod hasłem: "Promujemy polską genetykę".

mleko, cena mleka, mleko surowe, mleczarnie, skup mleka, krowy mleczne, produkcja mleka, PFHBiPM, mleko w UE

Mleko jeszcze droższe. Cena rośnie wbrew trendom

Cena mleka w kwietniu, z informacji opublikowanych dzisiaj (20 maja) przez Główny Urząd Statystyczny, wyniosła średnio 1,52 zł za litr (152,27 zł za hl). To o 0,5% więcej niż w marcu, kiedy surowiec kosztował 151,53 zł za hl. Producenci...

Laureaci pierwszych miejsc w każdej kategorii wzorem ubiegłorocznych edycji, oprócz kryształowej kanki otrzymali także nagrodę specjalną tj. voucher na jednorazową usługę doradztwa somatycznego wraz z pakietem specjalistycznych produktów do profilaktyki mastitis.

W przypadku kategorii hodowlanych oprócz statuetki wszyscy wyróżnieni hodowcy otrzymali statuetki z motywem helisy DNA oraz voucher na genotypowanie 3 samic w Laboratorium Genetyki Bydła w Parzniewie.

Uroczystość zakończyła się koncertem on-line piosenkarki Patrycji Markowskiej i jej zespołu.

Listę wszystkich nagrodzonych hodowców znajdziesz TUTAJ


 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2023

Hoduj z głową świnie:

-Chiny wałczą z ASF

-Hodowca wygrał z ARiMR

-Oszczędzaj z głową

-Przepis na superlochy

-Rzucił korporację dla świń

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2023

Hoduj z głową bydło:

-Sprzeciw wobec zakazu

-Termin zbioru musi być trafiony

-Mają podążać za paszą

-Trzyma mastitis  ryzach

-Co stosować na muchy?

 

PRENUMERATA