Kulawizna krów kosztuje

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
24-05-2016,13:35 Aktualizacja: 18-11-2016,10:32
A A A

Choroby racic zaraz po jałowości oraz mastitis są głównym powodem brakowania krów mlecznych. Dodatkowo przyczyniają się do powstawania zaburzeń płodności i chorób metabolicznych u bydła.

- Koszty wynikające z jednej kulawej krowy, w Europie szacuje się na 250 euro, a w USA wynoszą 350 dolarów. Z kolei w Wielkiej Brytanii wyliczono, że koszt ten kształtuje się na poziomie 178 funtów na sztukę. Przy stadzie 100 krów mlecznych, z których 25 proc. ma problem z kulawizną koszt ten sięga ponad 6 tys. euro – mówi Marian Sas Wisłocki podczas konferencji zorganizowanej przez firmę Cid Lines.

akademia zdrowej racicy, korekcja racic

Korekcja racic w pięciu krokach

Bydło mleczne wymaga systematycznej pielęgnacji racic. Zaniedbanie tej czynności prowadzi do kulawizny, zniekształcenia kości i stawów, a w konsekwencji brakowania krowy. W gospodarstwie rolnym Sławomira Maciejewskiego z miejscowości Żdżary...

Wysokie koszty kulawizny wynikają z nakładów poniesionych na leczenie, z konieczności interwencji lekarza weterynarii (u 15 proc. przypadków) i powtarzania zabiegów, ze strat produkcji mleka, wydłużenia laktacji oraz z większego brakowania krów.

Oszacowany w Wielkiej Brytanii koszt zapalenia skóry palca na jedną chorą krowę wynosi 193 funty, zapalenia skóry szpary międzyracicowej to 81 funtów, a wrzodu podeszwy 324 funty.

- Główną przyczyną słabego stanu racic jest nieregularna lub zbyt rzadka ich korekcja. Powinna ona być przeprowadzana 2-3 razy do roku, a także u wszystkich krów przed zasuszeniem oraz między 100-150 dniem laktacji oraz niezwłocznie w przypadku wystąpienia kulawizny – podkreśla Marian Sas Wisłocki.

Książki warte polecenia: "Choroby bydła" | "Sygnały żywienia

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2021

Hoduj z głową świnie:

-Posłuchaj, co mają do powiedzenia

-Kształtowanie odporności poprzez żywienie

-Lepszy dobrostan to krótszy tucz

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2021

Hoduj z głową bydło:

-Mleko będzie drożeć?

-Energia z mleka i słońca

-Dobry GPS z żyta, czyli jaki?

-Kiszonki w żywieniu cieląt

-Jak zadbać o rozród krów?

PRENUMERATA