KOWR: utrzymuje się popyt na mleko, ceny rosną

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
19-09-2022,12:20 Aktualizacja: 19-09-2022,12:29
A A A

Wzrost globalnego popytu na mleko i produkty mleczne powoduje, że na rynkach zagranicznych i w Polsce ceny surowca rosną i są znacznie wyższe niż przed rokiem - poinformował Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

- Ceny skupu mleka surowego i produktów mlecznych w Polsce są w dużym stopniu skorelowane ze stawkami na rynku światowym - zaznaczył Marcin Wroński, zastępca dyrektora generalnego KOWR. Od początku roku ceny skupu mleka w kraju dynamicznie szły w górę, kształtując się na historycznie najwyższych poziomach.

mleko, cena mleka, mleko surowe, mleczarnie, skup mleka, krowy mleczne, produkcja mleka, PFHBiPM, mleko w UE

Średnia cena mleka przekracza 2,3 zł za litr

Średnia cena mleka w Polsce w lipcu wzrosła, a mleczarnie płaciły za ten surowiec średnio 2,33 zł za litr. Począwszy od maja tego roku we wszystkich województwach przekracza ona poziom 2 zł. Cena mleka w lipcu, która średnio w Polsce...

Średnia stawka w lipcu wyniosła 233,67 zł/hl (tj. ponad 2,3 zł/l) i była o 3 proc. wyższa niż miesiąc wcześniej oraz o 56 proc. rok do roku.

Polska jest po Niemczech i Francji trzecim w UE producentem surowca i w ostatnich latach eksportuje ok. 30 proc. wytwarzanego wolumenu, co stawiało nas w gronie największych unijnych eksporterów.

Pod względem liczebności stada krów mlecznych nasz kraj również - po Niemczech i Francji - zajmuje trzecie miejsce wśród krajów unijnych. Z danych ARiMR wynika, że pogłowie krów mlecznych w Polsce (na 30 sierpnia) wyniosło 1 mln 963 tys. szt. i było o 1,3 proc. większe niż w analogicznym okresie 2021 r.

Mleko drożeje w skupach w całej Polsce. W ostatnim okresie surowiec najbardziej podrożał w woj. dolnośląskim i małopolskim (po 4,5 proc.) oraz w woj. lubuskim (o 4,3 proc.), a najmniej w woj. podlaskim (o 1,9 proc.) i pomorskim oraz śląskim (po 2,5 proc.).

produkcja mleka, sprzedaż krów pierwiastek, Wonieść, deszczownia, modernizacja obór,

Sprzedają mleko i pierwiastki

Posiadają ponad 800 krów, których średnia dzienna wydajność wynosi 38 litrów mleka. Czerpią zyski ze sprzedaży białego surowca oraz krów pierwiastek, które cieszą się coraz większą popularnością wśród...

- Na poziom cen mleka w Polsce mają wpływ nie tylko czynniki koniunkturalne, ale również konflikt zbrojny w Ukrainie, inflacja i rosnące ceny nośników energii i pasz - tłumaczył Wroński. Dodał, że stawki w kraju zależą także od sytuacji na rynku międzynarodowym, np. od popytu na produkty mleczne ze strony Chin, które są największym na świecie importerem.

Ekspert zwrócił uwagę, że popyt na mleko i produkty mleczne ma odzwierciedlenie w rosnących dostawach do skupu. W Polsce od początku roku jest wyższy rok do roku. Według GUS w okresie styczeń-lipiec skupiono łącznie 7,4 mld litrów surowca, o 2 proc. więcej niż przed rokiem.

- Biorąc pod uwagę sytuację na świecie, można prognozować dalszy wzrost cen mleka i produktów mlecznych, bo jest to produkcja, która wymaga dużych nakładów m.in. na chów bydła - stwierdził na koniec Wroński.

Książki warte polecenia: Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals)

Więcej informacji na temat hodowli bydła oraz produkcji mleka znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Bydło"  ZAPRENUMERUJ

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2022

Hoduj z głową świnie:

-Pieniądze na ogrodzenie

-Co z ceną za tuczniki

-Włókno w paszy dla zdrowia

-Odchów prosiąt po nowemu

-Co zamiast tlenku cynku?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2022

Hoduj z głową bydło:

-Delikatne jersyki

-Zysk z mleka i z pierwiastek

-Odmiana ma znaczenie

-Dba o rozród i szybki postęp

-Niedoceniona słoma

 

PRENUMERATA