Koronawirus uderza w rynek proszków mlecznych

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
19-03-2020,11:15 Aktualizacja: 19-03-2020,11:21
A A A

Zawirowania na światowym rynku mleka dotkną przede wszystkim handel mlekiem w proszku - ocenia Paweł Wyrzykowski, analityk sektora rolno-spożywczego BNP Paribas.

Polska jest znaczącym, unijnym producentem zarówno odtłuszczonego mleka w proszku jak i serwatki. Produkty te w przeważającej większości są sprzedawane na rynkach międzynarodowych - zaznaczył analityk.


PFHBiPM, Ukraina, produkcja mleka, pracownicy z Ukrainy, mleko, premier, gospodarstwa mleczne, koronawirus, covid-19

Producenci mleka pod ścianą. Potrzebują pracowników z Ukrainy

Hodowla bydła i produkcja mleka to bardzo ciężkie zajęcie, które wymaga pracy niemal przez 24 godziny na dobę. Właściciele dużych gospodarstw mlecznych i nie tylko, mają problem z zatrudnieniem pracowników do obsługo stada....

Jak zauważył, rozprzestrzenianie się koronawirusa i związane z nim ograniczenia w przepływie ludności i produktów coraz bardziej wpływają na branżę mleczarską. Trzy ostatnie aukcje nowozelandzkiej giełdy produktów mleczarskich (wyznacza światowy poziom cen produktów mleczarskich - PAP) zakończyły się spadkami indeksu cen.

Według danych amerykańskiego Departamentu Rolnictwa (USDA), w okresie 2-13.03 stawki odtłuszczonego mleka w proszku wyrażone w dolarach amerykańskich były o 8 proc., a serów Cheddar o 6 proc., niższe od notowanych w drugiej połowie lutego.

Mimo, że Chiny były największym, pod względem wartości, odbiorcą produktów mleczarskich z UE, to wpływ rozprzestrzeniania się koronawirusa w Państwie Środka na ceny produktów mleczarskich na rynku unijnym był niewielki. Sytuacja jednak pogorszyła się wraz w rozprzestrzenianiem się wirusa w UE i wprowadzaniu przez większość państw ograniczeń dla ludności i transportu.

mleko, skup mleka, mleczarnie, bydło mleczne, producenci mleka, mleko surowe w skupie, mleczarnie, GUS

Produkcja mleka w styczniu. Jak zaczęliśmy ten rok?

Produkcja mleka w Polsce w pierwszym miesiącu 2020 roku utrzymała się na bardzo wysokim poziomie. Skup mleka w styczniu 2020 roku, jak informuje Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka, wyniósł 1 012,3 mln...

Według danych USDA w portach Europy Zachodniej, w okresie 2-13.03 stawki OMP wyrażone w euro obniżyły się wobec drugiej połowy lutego o ponad 4 proc., ceny pełnego mleka w proszku spadły o ok. 3 proc., a masła o ponad 2 proc. Spadły również ceny kontraktów giełdowych na produkty mleczne.

"W naszej ocenie, z perspektywy krajowych producentów, największy wpływ zawirowań związanych z rozprzestrzeniającym się koronawirusem będzie dotyczył proszków mlecznych" - czytamy w raporcie analityków BNP Paribas.

W kolejnych miesiącach produkcja mleka w Polsce będzie się zwiększać, a jego nadwyżki zwykle trafiały do proszkowni. Mimo, że proszki mleczne mają względnie długi termin przydatności, to wzrost ich zapasów, nie tylko w Polsce, ale też pozostałych krajach UE, może negatywnie wpływać na ceny.

Dodatkowo, z uwagi na spodziewane hamowanie światowej gospodarki, popyt na proszki mleczne może się jeszcze obniżyć. Ale niższa spodziewana podaż mleka w Nowej Zelandii może oddziaływać wspierająco na ceny.

Na poprawę konkurencyjności cenowej polskich produktów wpływa natomiast osłabienie złotówki.

- Na wtorkowej aukcji GDT obserwowano dalszą obniżkę indeksu cen produktów mleczarskich (o 3,9 proc.). Najgłębszy spadek cen odnotowano w przypadku otłuszczonego mleka w proszku (OMP) - o 8,1 proc. i pełnego mleka w proszku (PMP) - o 4,2 proc.- mówi na koniec Wyrzykowski.
 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2024

Hoduj z głową bydło:

-Dobra siara to podstawa

-Stres cieplny - rozród, żywienie, cielęta

-Kwasica żwacza w świetle najnowszych doniesień

-Metody diagnozowania ciąży

 

PRENUMERATA