Jakie będą dopłaty w ramach KPS do bydła mięsnego?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
04-10-2022,11:40 Aktualizacja: 04-10-2022,11:38
A A A

- W ramach nowego KPS, o który tak walczyliśmy przez ostatnie 2 lata, mamy potężny wzrost środków na dobrostan krów mamek oraz nowe rozwiązanie, jakim jest wsparcie do dobrostanu opasów. Łącznie na te dwa zadania przeznaczono kwotę ponad 250 mln zł rocznie - mówi Jacek Zarzecki, prezes Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego.

Jacek Zarzecki porównuje tę kwotę z obecnie obowiązującymi dopłatami do zwierząt. W przypadku wsparcia do krów mamek wynosi ono 329 złotych na sztukę. W nowym planie przy spełnieniu tych samych wymogów co obecnie, hodowcy będą mogli otrzymać kwotę 775 zł do sztuki czyli 235% więcej.

- To wielki sukces, który jest wynikiem wielomiesięcznej pracy - mówi Jacek Zarzecki dodając:

bydło mięsne, krowy mamki, Jacek Zarzecki, PZHiPBM, hodowcy bydła, producenci wołowiny, opasy, dobrostan zwierząt

Jacek Zarzecki jednogłośnie prezesem PZHiPBM na kolejną kadencję

Jacek Zarzecki, dotychczasowy prezes Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego, został jednogłośnie wybrany na to stanowisko na kolejną kadencję na lata 2022-2026. 30 września odbyło się walne zgromadzenie...

- Nie udałoby się to, gdyby nie Komisarz UE do spraw rolnictwa Janusz Wojciechowski, wola polityczna doprowadzenia do zmian wicepremiera Henryka Kowalczyka, pomysł posła Grzegorza Wojciechowskiego oraz współdziałanie organizacji rolniczych. Nie można też zapomnieć o tym, że kilka lat temu dobrostan zwierząt został wprowadzony przez ministra Jana Krzysztofa Ardanowskiego, a jego rozszerzenie o opasy przygotował minister Grzegorz Puda. Jeżeli dodamy do tego 300 mln euro z drugiego filara na inwestycje w dobrostan, wygląda to obiecująco.

Płatność do 150 DJP

Płatności będą przyznawane bez ograniczenia liczbą posiadanych hektarów i liczbą posiadanych sztuk. KE wprowadziła jednak pewne ograniczenia związane z wielkością stada.

Płatności w obrębie danej grupy technologicznej do 100 DJP będą wypłacalne w 100%, a w przedziale między 100 - 150 DJP w 75%. Powyżej 150 DJP nie będą one przysługiwały.

wołowina, produkcja wołowiny, opasy, bydło mięsne, żywiec wołowy, KPS, dobrostan zwierząt, Jacek Zarzecki, krowy mamki

Hodowcy bydła mięsnego mogą zachować optymizm?

Ceny skupu żywca rosną i zaczynają wracać do rekordowych stawek notowanych w maju tego roku. Ponadto dla polskiej wołowiny prawdopodobnie otworzą się nowe rynki zbytu, a hodowcy mogą liczyć na spore środki w ramach PROW-u. - Ceny rosną dość...

O płatności mogą się ubiegać również właściciele większych stad. Pieniądze wówczas zostaną wypłacone zgodnie z wyżej wymienionymi zasadami do 150 DJP. Aby jednak było to możliwe, wszystkie zwierzęta w danej grupie technologicznej objęte tym ekoschematem w gospodarstwie, również te powyżej 150 DJP, muszą spełniać podwyższone zasady dobrostanu.

Trzeba zwiększyć powierzchnię

W przypadku krów mamek oraz opasów wprowadzono system punktowy. Oznacza to większą otwartość programu. W odróżnieniu od obecnego wsparcia rolnik nie musi spełniać wszystkich wymogów aby otrzymać płatność dobrostanu. Jest jednak pewien warunek.

Podstawowym warunkiem realizacji ekoschematu jest zapewnienie zwiększonej powierzchni bytowej w pomieszczeniach lub budynkach o co najmniej 20 lub 50% w odniesieniu do obowiązujących przepisów krajowych. Tylko wtedy możliwe będzie otrzymanie dopłat przy realizacji pozostałych praktyk.

Przyjęto, że 1 punkt jest równy 100 zł, czyli 22,47 euro na DJP.

- Hodowca będzie mógł otrzymać w zależności od spełnianych warunków od 20 do 292 euro na sztukę w przypadku krów mamek - mówi Jacek Zarzecki.

ceny bydła rzeźnego, mięso wołowe, wołowina, spadek cen, zakup bydła rzeźnego

Bydło rzeźne w połowie września nieznacznie podrożało

Cena żywca wołowego w trzecim tygodniu września symbolicznie wzrosła o 0,1%. Była ona jednak o 3,4% niższa niż w poprzednim miesiącu.    Średnie notowania bydła rzeźnego w dniach 12-18 września, według danych Zintegrowanego Systemu...

Płatności do krów mamek i opasów

W przypadku krów mamek zwiększenie powierzchni bytowej o 20% przynosi dopłatę w wysokości 80,9 euro na sztukę. Zwiększenie powierzchni bytowej o 50% to 204,48 euro na sztukę. Zapewnienie dostępu do wybiegu gwarantuje 33,7, do ściółki 20,2, a do wypasu 33,7 euro na sztukę.

W przypadku opasów zwiększenie powierzchni bytowej o 20% daje 17,3 euro do sztuki, a o 50% 45,61 euro do sztuki. Zapewnienie dostępu do wybiegu gwarantuje 62,9, do ściółki 20,4, a do wypasu 64,5 euro na sztukę.

- Pomysłu wypasu opasów budzi największe kontrowersje. Nie znam osobiście zbyt wielkiej liczby producentów żywca wołowego, którzy wypasają opasy. A projekt zakłada, że rocznie z tego wsparcia będzie objętych 160 tysięcy zwierząt. Jest to dla mnie założenie nierealne, niebezpieczne i które nie przyniesie żadnego efektu - mówi Jacek Zarzecki dodając:

- Będziemy postulowali aby zamiast tego działania wesprzeć uwolnienie bydła z łańcuchów. Dzięki temu większa liczba hodowców i zwierząt zostanie objęta taką pomocą, a środki będą efektywnie wydane.

Więcej informacji na temat hodowli bydła oraz produkcji mleka znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Bydło"  ZAPRENUMERUJ

Książki warte polecenia: Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals) 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2022

Hoduj z głową świnie:

-Apelują do ministra

-Co na start tuczu?

-Będzie więcej ognisk ASF?

-Dezynfekcja na sucho

-Co się dzieje w branży?

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2022

Hoduj z głową bydło:

-Delikatne jersyki

-Zysk z mleka i z pierwiastek

-Odmiana ma znaczenie

-Dba o rozród i szybki postęp

-Niedoceniona słoma

 

PRENUMERATA