Cicha ruja u krów. Porada od Emiwo

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
10-05-2024,18:05 Aktualizacja: 10-05-2024,18:06
A A A

– Ciche ruje są związane poniekąd ze wzrostem wydajności krów. Te produkujące 25 kg mleka dziennie manifestują ją nawet przez 12 godzin, a samice dojące 50 kg mleka skracają ten czas do 3-4 godzin – mówi Wiesław Ostrowski, właściciel firmy Emiwo.

Hodowcy bydła zadają pytania i szukają pomocy w rozwiązywaniu swoich codziennych problemów.

Na pytania hodowców odpowiadają doradcy zajmujący się szeroko rozumianą obsługą tych zwierząt. Sugerują oni także produkty, które pomóc w rozwiązaniu danego problemu.

Cykl "Okiem doradcy" to seria artykułów, która ukazuje się w magazynie "Hoduj z Głową Bydło".

mleko, cena mleka, mleko surowe, mleczarnie, krowy mleczne, produkcja mleka, mleko w UE

Cena mleka w Polsce już 5 miesiąc wyższa niż w UE

Cena mleka w Polsce w marcu już po raz piąty była wyższa od średniej stawki unijnej. Z danych Komisji Europejskiej wynika, że w UE osiągnęła ona poziom 46,39 euro za 100 kg, a w naszym kraju 47,83 euro/100 kg. Cena mleka w UE w marcu była o 0,16%...

W każdym kolejnym wydaniu publikujemy pytania przysłane do naszej redakcji lub zadane w mediach społecznościowych.

W kolejnej odsłonie wybraliśmy pytanie, z którym zgłosił się do nas hodowca bydła mlecznego:

W ostatnim czasie w moim stadzie u krów często występują ciche ruje. Co może być ich przyczyną i jak mogę im zapobiegać?

– Ciche ruje są związane poniekąd ze wzrostem wydajności krów. Te produkujące 25 kg mleka dziennie manifestują ją nawet przez 12 godzin, a samice dojące 50 kg mleka skracają ten czas do 3-4 godzin – mówi Wiesław Ostrowski, właściciel firmy Emiwo.

Ponad 70% krów pokazuje ruje w godzinach od 18.00 do 6.00, kiedy ich obserwacja jest często niemożliwa. Coraz więcej gospodarstw wspomaga się więc systemami ich wykrywania lub synchronizacją hormonalną.

mleko, cena mleka, mleko surowe, mleczarnie, krowy mleczne, produkcja mleka, mleko w UE

Produkcja mleka w Polsce rośnie

Meldunkowy skup mleka w marcu 2024 roku, według danych Głównego Urzędu Statystycznego, wyniósł 1 146,5 mln litrów. Systematyczny wzrost skupu mleka jest od wielu lat odnotowywany w naszym kraju. Średniorocznie wynosił on zawsze...

Powszechnie wyróżnia się trzy rodzaje cichych rui. Fizjologiczne, które są związane z zakłóceniami hormonalnymi w pierwszym cyklu po porodzie, a w kolejnym wszystko najczęściej wraca do normy.

Pozorne, gdzie cykl rujowy jest prawidłowy, objawy również, ale ta najprawdopodobniej została niezauważona.

W końcu właściwe, w których owulacja występuje, krowy jednak nie obskakują innych sztuk, ani nie mają odruchu tolerancji.

– Ciche ruje właściwe są najtrudniejsze do zwalczania i bywają przeważnie skutkiem błędów żywieniowych powstałych 3 tygodnie przed wycieleniem i na początku laktacji – mówi Wiesław Ostrowski dodając:

– Jak sobie z nimi radzić? Żywić tak, aby maksymalnie ograniczać występowanie chorób metabolicznych, takich jak hipokalcemia, przemieszczenie trawieńca, kwasica, ketoza, oraz zapewnić stały dostęp do wody.

strategia dla mleczarstwa, mleko, produkcja mleka, sektor mleczarski, krowy mleczne, producenci mleka, mleczarnie, PIM

Strategia pomoże sektorowi mleczarskiemu wyjść z kryzysu?

Polska Izba Mleka zainicjowała prace związane ze strategią polskiego sektora mleczarskiego. – Sektor mleczarski jest dzisiaj liderem polskiego przetwórstwa i rolnictwa. Dlatego do udziału w dyskusji zaprosiliśmy przedstawicieli...

Warto zwrócić uwagę na niedobory wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, witamin i mikroelementów. Krowy chore gorzej wchłaniają składniki pokarmowe.

W ostatnich trzech tygodniach zasuszenia pobierają one zaledwie 11-13 kg suchej masy dawki, a intensywny wzrost płodu wymaga odpowiedniej podaży energii, białka, witamin i związków mineralnych.

– Zalecamy, aby zwrócić szczególną uwagę na podaż energii jako najważniejszego składnika dawki pokarmowej. Jej gęstość energetyczną można podnieść, stosując tłuszcze chronione przed rozkładem w żwaczu – mówi Wiesław Ostrowski dodając:

– W tym przypadku polecamy tłuszcze z linii Akofeed (28 MJ NEL/kg). Mają one czterokrotnie więcej energii niż zboża, a nie obniżają pH żwacza.

Całą wypowiedź eksperta znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Bydło" nr 2/2024. ZAPRENUMERUJ

Książki warte polecenia: Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals) 
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA