Ceny mleka nie spadną nawet przez pół roku?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
04-01-2017,16:45 Aktualizacja: 04-01-2017,16:52
A A A

Ceny mleka w kontaktach zawieranych na giełdzie nowozelandzkiej na czerwiec tego roku są zbliżone do obecnych. To świadczy o tym, że w ciągu najbliższych sześciu miesięcy rolnicy mogą się spodziewać stabilizacji cenowej za wyprodukowany surowiec.

Ceny produktów mleczarskich w Polsce są na przełomie roku rekordowe. Jak informuje TVP 1 masło w blokach kosztuje ponad 20 zł za kilogram, a sery około 15 zł. To bardzo wysoki poziom cen, z którym mleczarnie nie miały wcześniej do czynienia.

- Ja i moi koledzy nie chcielibyśmy takiej sytuacji aby ceny dalej rosły a za miesiąc, dwa znowu nastąpił spadek. Dzisiaj te ceny są stabilne i trzeba powiedzieć prawdę, one są na dobrym poziomie - mówił dla TVP 1 Waldemar Broś, prezes Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich.

Friesland Campina, mleko, ceny, holandia

Ceny mleka w Holandii w styczniu będą wysokie

Mleko surowe w styczniu w Holandii skupowane przez mleczarnię Friesland Campina będzie kosztować 34,50 euro za 100 kilogramów mleka tj. ok. 1,51 zł za litr. Z kolei mleko organiczne będzie skupowane w cenie 48 euro za 100 kg tj. ok. 2,11 zł...

Wysokie ceny skupu mleka, w listopadzie średnio wyniosły one 1,3 zł za kilogram, to zasługa m.in. dużego eksportu unijnych produktów, zwłaszcza na rynek chiński. Również polskie mleczarnie mają w nim swój udział.

- Najwięcej eksportujemy mleka UHT, 30 kontenerów miesięcznie wysyłamy na rynek chiński. Ponadto wysyłamy około 2 tys. ton serwatki w proszku również na rynek chiński. Bardzo dużo wysyłamy odtłuszczonego mleka w proszku do Algierii - mówiła dla TVP 1 Magdalena Szabłowska z mleczarni Mlekovita.

Mleczarnie w pierwszej połowie tego roku mogą odrobić straty powstałe w poprzednim kryzysie - informuje TVP 1. To z kolei może wpłynąć na wyższe ceny skupu mleka, które jeszcze pół roku temu w wielu miejscach w Polsce nie przekraczały złotówki.

Produkcja mleka i przetworów mleczarskich mimo ubiegłorocznego kryzysu nie zmalała, a wręcz przeciwnie, wzrosła - informuje TVP 1. W 2016 r. rolnicy wyprodukowali bowiem o 2 proc. mleka więcej niż rok wcześniej.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2021

Hoduj z głową świnie:

-Produkuje tuczniki w strefie ASF

-Bioasekuracja nie jest straszna

-Otłuszczanie a rozród loch

-To nie koniec ASF

-Psy mogą pomoc zwalczyć ASF

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2021

Hoduj z głową bydło:

-Śruta sojowa od A do Z

-Zadbaj o zdrowe racice

-Jak powstaje idealna bela?

-Jakie białko w dawkach?

-Z automatyka za pan brat

PRENUMERATA