Ceny gazu zagrażają kondycji mleczarni. Spółdzielnie piszą do wicepremiera

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
19-02-2022,10:00 Aktualizacja: 18-02-2022,11:49
A A A

"Zwracamy się o podjęcie działań w celu zapewnienia objęcia spółdzielni mleczarskich preferencyjnymi rozwiązaniami w zakresie zagadnień dostaw i cen gazu" - napisał Waldemar Broś, prezes Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich. 

W piśmie do Jacka Sasina, wicepremiera i ministra aktywów państwowych mleczarze proszą o podjęcie działań w sprawie wprowadzenia zmian w Ustawie z 13 stycznia 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych.

mleko, mleko surowe, produkcja mleka, hodowla bydła, Leszek Hądzlik, PFHBiPM, cena mleka, śruta sojowa, śruta rzepakowa

To będzie trudny rok dla producentów mleka

Mleczarnie w ubiegłym roku podnosiły ceny skupu mleka. Ta, z uwagi na wypłacane premie, najwyższa była w grudniu. Niestety wciąż rosnące koszty produkcji nieco hamują optymizm hodowców bydła, którzy coraz bardziej dotkliwie zaczynają...

"Drastyczne podwyżki cen dostaw gazu dla spółdzielni mleczarskich powodują znaczny wzrost kosztów, a tym samym znaczne pogorszenie ich konkurencyjności wobec np. zakładów mleczarskich z innych krajów. W konsekwencji może to spowodować ograniczenie wielkości zbytu, produkcji, utratę części rynku, upadłości spółdzielni mleczarskich, likwidację hodowli krów mlecznych przez dużą liczbę polskich rolników, a w konsekwencji niekorzystne zagadnienia dla rynku mleczarstwa w Polsce (zagrożenie dla samowystarczalności w zakresie produkcji mleka i produktów mleczarskich w Polsce) a tym samym zagrożenie dla ogółu mieszkańców Polski - konsumentów produktów mleczarskich" - wskazał prezes KZSM.

Jak dodał, branża mleczarska to praktycznie jedyny sektor rolnictwa, w którym utrzymano polski potencjał własnościowy zakładów przetwórczych, należący do dziesiątków tysięcy rolników i ich rodzin.

Dzięki temu stworzono możliwości stabilnego rozwoju produkcji mleka w ok. 100 tys. gospodarstw rolnych. Daje to źródło utrzymania dla kilkuset tysięcy gospodarzy.

mleko, cena mleka, mleko surowe, mleczarnie, skup mleka, krowy mleczne, produkcja mleka, PFHBiPM, mleko w UE

Wzrost skupu mleka w 2021 r. był minimalny

W Polsce od wielu lat odnotowywany jest systematyczny wzrost skupu mleka, który średnio w roku wynosi 2%. Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka informuje, że w ubiegłym roku nie odnotował on aż tak dużego wzrostu...

Szef Związku zaznaczył, że spółdzielnie maja duże koszty stałe i długoterminowe umowy na sprzedaż wyrobów. Tym samym nie mogą z dnia na dzień znacznie podwyższyć cen zbytu wyrobów, które zrekompensowałby wzrost cen gazu. W efekcie zagrożona jest płynność finansowa zakładów.

"Nastąpi spadek stabilizacji możliwości zbytu wyprodukowanego mleka, a tym samym zagrożenie dla prowadzenia w stabilnych warunkach gospodarstw rolnych. W konsekwencji zagrozi to procesowi przejmowania gospodarstw rolnych przez młodych rolników. Część rolników zaprzestanie produkcji mleka. Jak dowodzi dotychczasowa praktyka, w większości przypadków rolnicy którzy zaprzestali hodowli krów mlecznych nie podejmują tego typu produkcji ponownie - nawet w sytuacji wzrostu cen mleka" - ostrzega Waldemar Broś.

Zwraca też uwagę na potrzebę zabezpieczenia dostaw energii do mleczarni i traktowania ich jako infrastrukturę o szczególnym znaczeniu, niepodlegającą wprowadzanym ograniczeniom poboru mocy.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2022

Hoduj z głową świnie:

-Stres cieplny w chłodni

-Dlaczego nie białko ogólne?

-Łubin jest dobry dla świń

-Piętrowa chlewnia

-Jak zmienia się rynek?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2022

Hoduj z głową bydło:

-Ćwicz korekcje racic

-Jak dbać o kukurydzę?

-Bolusy przeciw zaleganiu

-Opas cieląt hf

-Metoda na muchy

PRENUMERATA