Bydło zostanie zabite, ponieważ rolnik zostawił je samo sobie

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
06-05-2019,15:00 Aktualizacja: 06-05-2019,14:02
A A A

Krowy przez kilkanaście lat przebywały na łąkach i polach leżących w gminie Deszczno w województwie lubuskim w powiecie gorzowskim. Zwierzęta zostaną uśmiercone, ponieważ nie wiadomo jaki posiadają status epizootyczny.

Bydło, w sumie 170 sztuk, jak informuje wyborcza.pl Gorzów Wielkopolski, przebywało na polach i łąkach bez żadnej kontroli. Właściciel nie interesował się w ogóle swoim zwierzętami mimo że nakładano na niego kary finansowe.

Stado bydła nie zostało objęte opieką weterynaryjną. Jak informuje wyborcza.pl Gorzów Wielkopolski, nie posiadało ono identyfikatorów i paszportów.

mleko, produkcja mleka, cena mleka, bydło mleczne

Cena mleka w Europie czwarty miesiąc z rzędu zmalała

Cena mleka w krajach Unii Europejskiej w marcu wyniosła 34,85 euro za 100 kg. Tym samym była o 0,26 proc. niższa niż w lutym. Mleko w Unii Europejskiej, jak wynika z danych Komisji Europejskiej w marcu 2019 roku kosztowało średnio 34,85 euro za 100...

Zwierzęta wyrządzały szkody w uprawach należących do innych rolników, a także na ich łąkach i pastwiskach. Były również zagrożeniem dla kierowców. Problem ten trwał 20 lat i w końcu zostanie rozwiązany.

Wojewoda lubuski Władysław Dajczak zdobył środki na likwidację stada. Ministerstwo rolnictwa przychyliło się do jego prośby i przeznaczyło na ten cel 350 tys. złotych.

- Z właścicielem jest utrudniony kontakt. Raz z nami rozmawia, raz nie, jednak przyznał się, że bydło należy do niego. Są pieniądze i stado zostanie zabite, a od właściciela będziemy dochodzili zwrotu pieniędzy. Obciążymy go za tzw. wykonanie zastępcze - tłumaczyła w portalu wyborcza.pl Gorzów Wielkopolski Zofia Batorczak, lubuski wojewódzki lekarz weterynarii.

mleko, produkcja mleka, cena mleka, bydło mleczne

Mleka będzie więcej. Rolnicy radzą sobie z suszą

Skup mleka w pierwszym kwartale tego roku, jak podaje Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka na podstawie analiz Komisji Europejskiej, był o 1 proc. niższy niż w tym samym czasie w 2018 roku. Produkcja mleka w drugiej...

Bydło zostanie uśmiercone, co dla wielu osób może być kontrowersyjne. Jednak zwierzęta te stanowią poważne zagrożenie dla innych z uwagi na ich nieznany status zdrowotny.

Służby weterynaryjne nie wiedzą, z jakimi zwierzętami stado to miało kontakt. Ponadto rozmnażało się ono poza kontrolą.

- To jest nie tylko kwestia tego stada, ale poważny problem gospodarczy. Przez to stado mogliśmy utracić status epizootyczny w powiecie. Rolnicy nie mogliby handlować żywym bydłem, produktami jak mięso czy mleko. Problem mógł dotknąć wielu rolników. Pamiętamy przecież, że przy ptasiej grypie problem nie dotyczył poszczególnych hodowców, ale całego regionu czy nawet kraju - podkreśla w portalu wyborcza.pl Gorzów Wielkopolski Zofia Batorczak.

źródło: wyborcza.pl Gorzów Wielkopolski

 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2022

Hoduj z głową świnie:

-Stagnacja na rynku

-Co nowego w branży?

-Udział włókna w paszy dla świń

-Zasady uboju z konieczności

-Tuczarnia w miejsce obory

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2022

Hoduj z głową bydło:

-Cena zawodzi hodowców

-Mleczna gala

-Aby było zdrowo i opłacalnie

-Witamina E i selen dla opasów

-Najważniejsze pierwsze dni

 

PRENUMERATA