Bydło mięsne rodzime. Wyhodujemy polską rasę?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
14-11-2017,16:15 Aktualizacja: 14-11-2017,16:15
A A A

Hodowcy z Warmii i Mazur, jak informuje TVP1, chcą rozpocząć badania które mają doprowadzić do stworzenia pierwszej w historii naszego kraju polskiej mięsnej rasy bydła. Będą one prowadzone na bazie hodowli zachowawczej bydła mlecznego rasy polskiej czerwonej.

Wyhodowanie polskiej rasy bydła mięsnego miało się rozpocząć już w latach 70 ubiegłego wieku. Wówczas jednak zabrakło pieniędzy na realizację tego projektu. Teraz sytuacja jest inna. Pojawiły się unijne środki na to, aby pracować nad stworzeniem rasy polskiej mięsnej czerwonej.

bydło mięsne, wołowina, rynek Polski

Polski rynek wołowiny będzie rozwijał się nadal

Liczba krów mlecznych w Polsce spada, a rośnie pogłowie młodego bydła, które jest przeznaczane na opas. W okresie od 2005 do 2017 r. jego liczba wzrosła o 76 proc.   Agro Days, którego organizatorem była firma De Heus,...

Polski Związek Hodowców i Producentów Bydła Zachowawczej Rasy Polska Czerwona w typie mięsnym nie chce krzyżować bydła z poszczególnych ras, ale wypracować rasę typowo mięsną. Ta, jak informuje TVP 1, ma przejąć wszystkie najlepsze cechy od będących teraz w hodowlach w całym kraju krów rasy polskiej czerwonej.

U krów rasy polskiej czerwonej wykryto gen odpowiedzialny za dziedziczną hipertrofię mięśni. Ten zdaniem hodowców ma zagwarantować większą mięsność u zwierząt.

- Będziemy chcieli namówić naszych hodowców na przebadanie swoich stad i znalezienie tych osobników, które taki gen mają - mówił dla TVP 1 Piotr Rydel, prezes Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Zachowawczej Rasy Polska Czerwona w typie mięsnym.

Krowy rasy polskiej czerwonej są pod oceną użytkowości mlecznej. 17 lat temu było ich w kraju 150 sztuk. Obecnie w Polsce hodowanych jest około 20 tys. sztuk, z czego około 2,5 tys. zostąło objętych oceną.

Forum Sektora Wołowiny

IV Forum Sektora Wołowiny już wkrótce

Forum Sektora Wołowiny to cykliczna konferencja organizowana przez Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego. Czwarta edycja tego wydarzenia odbędzie się już 30 listopada i 1 grudnia 2017 r. w Ptak Warsaw Expo w podwarszawskim...

- Podstawowym walorem tej rasy jest jej zdrowotność oraz rozrodczość. Rasa ta jest bardzo odporna na choroby, jest przygotowana do naszych warunków klimatycznych, a oprócz tego przejawia się wysokimi wskaźnikami rozrodu, bardzo łatwymi porodami, co jest bardzo ważne w przypadku szczególnie krów mięsnych - mówił dla TVP 1 prof. Dariusz J Skarżyński, zastępca dyrektora Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk.

Badania, jak informuje TVP 1, mogą trwać nawet 20 lat. Być może więc po tym czasie w naszym kraju pojawi się pierwsza rodzima mięsna rasa bydła.

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!

 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2023

Hoduj z głową świnie:

-Lochy potrzebują obecności człowieka

-Natłuszczanie pasz a jakość siary i mleka loch

-Mikotoksyny psują nie tylko rozród

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2023

Hoduj z głową bydło:

-Jak długi okres przejściowy przed porodem?

-CCM coraz popularniejszy

-Genetyka jest bazą

-Suchy TMR dla cieląt

-Warto powstać na rasy mięsne

PRENUMERATA