BSE w Polsce. Główny lekarz weterynarii uspokaja

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
05-02-2019,15:35 Aktualizacja: 05-02-2019,15:37
A A A

Główny lekarz weterynarii oficjalnie poinformował dzisiaj (5 lutego 2019 r.) o potwierdzeniu wystąpienia BSE (forma atypowa - typ L) u krowy utrzymywanej w gospodarstwie zlokalizowanym w miejscowości Mirsk w powiecie lwóweckim w województwie dolnośląskim.

BSE potwierdzono u krowy urodzonej w 2007 r., poddanej eutanazji z powodu urazów kończyn tylnych. Jej zwłoki zostały poddane utylizacji.

"Próbka do badania w kierunku BSE została pobrana w ramach rutynowych badań kontrolnych prowadzonych zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 8 grudnia 2017 r. w sprawie wprowadzenia programu zwalczania gąbczastej encefalopatii bydła na lata 2018-2020" czytamy w komunikacie głównego lekarza weterynarii.

bse, choroba szalonych krów, Mirsk, powiat lwówecki, Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt

BSE. Pierwszy od lat przypadek choroby w Polsce

Państwowy Instytut Weterynaryjny potwierdził przypadek BSE (tzw. choroby szalonych krów) u krowy w Polsce. Jak podkreślił jednak dyrektor instytutu prof. Krzysztof Niemczuk, to forma atypowa, która zdarza się u starszych zwierząt w...

Pierwsze badanie w kierunku BSE przeprowadzono w Zakładzie Higieny Weterynaryjnej w Poznaniu w pracowni w Lesznie. Jak informuje Główny Inspektorat Weterynarii, dodatni wynik badania uzyskano 24 stycznia.

Kolejne badanie tzw. potwierdzające przeprowadzone zostało w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym - Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach. Potwierdzający wynik badania uzyskano w dniu 30 stycznia.

Główny lekarz weterynarii poinformował Komisję Europejską oraz Światową Organizację Zdrowia Zwierząt (OIE) o wystąpieniu formy atypowej BSE na terytorium Polski.

wołowina, bydło mięsne, rzeźne, nielegalny ubój

Przez nielegalny ubój Polska straci potężne miliony

Afera z nielegalnym ubojem bydła już popsuła wizerunek polskiej branży sektora wołowiny. Potężne straty finansowe już liczone są w setkach milionów złotych.   Rząd zapowiada kary, wzmocnienia nadzoru, wprowadzenie rozwiązań systemowych,...

"Jednocześnie należy zaznaczyć, że zgodnie z Art. 11.4.1. Kodeksu Zdrowia Zwierząt Lądowych Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE) wystąpienie atypowej formy BSE nie ma wpływu na status epizootyczny kraju w odniesieniu do tej choroby, gdyż uważa się ją za "występującą spontanicznie we wszystkich populacjach bydła na bardzo niskim poziomie" czytamy w komunikacje GLW.

GIW informuje również, że wdrożone zostały już środki określone w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady nr 999/2001 z dnia 22 maja 2001 r. ustanawiającym zasady dotyczące zapobiegania, kontroli i zwalczania niektórych pasażowalnych gąbczastych encefalopatii.


Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2023

Hoduj z głową świnie:

-Pieniądze na ogrodzenie

-Co z ceną za tuczniki

-Włókno w paszy dla zdrowia

-Odchów prosiąt po nowemu

-Co zamiast tlenku cynku?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 1/2023

Hoduj z głową bydło:

-Dobre kiszonki to tańszy opas

-Hodowla i ekonomia

-Stymulacja odporności cieląt

-Zasuszenie samo się nie zrobi

-Stado bydła w telefonie

 

PRENUMERATA