Za to można dostać 250-złotowy mandat

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
21-04-2018,9:30 Aktualizacja: 21-04-2018,10:40
A A A

Tabliczka z numerem porządkowym nieruchomości powinna być umieszczona w widocznym miejscu. Każdy, kto na swoim domu nie umieści takiej informacji, naraża się na mandat lub karę nagany. Co ważne, tabliczka musi być oświetlona w nocy.

Wiele komend powiatowych regularnie przesyła do gmin i sołtysów pisma, w których przypomina o właściwym oznaczeniu nieruchomości.

Komenda Powiatowa Policji w Kartuzach informuje, że "właściwe oznaczenie posesji numerem jest szczególnie istotne podczas wykonywania obowiązków przez policję, pogotowie czy straż pożarną, a brak numeracji może wydłużyć czas przybycia służb ratunkowych na miejsce zdarzenia i opóźnić udzielenie niezbędnej pomocy" .

zanieczyszcanie drogi, mandat, błoto, policja, przed wyjazdem z pola na drogę należy oczyścić koła

Będą mandaty za brudne opony

Wraz z nadejściem wiosny na drogach możemy spotkać coraz więcej maszyn rolniczych. Pamiętajmy, że wyjeżdżając takim sprzętem na drogę musi on być sprawny technicznie - przypominają policjanci. Mundurowi zwracają uwagę, że nie można bagatelizować...
Policjanci podkreślają, że nieumieszczenie tabliczki z numerem porządkowym na nieruchomości jest wykroczeniem, za które można nałożyć karę grzywny.

Adwokat Beata Nowakowska, która za pośrednictwem Twittera przypomina o prawnym obowiązku, pisze, że "wcale nie chodzi przy tym o totalną inwigilację, ale o skuteczność działania służb w razie zagrożenia". "Brak numeru, szczególnie w terenach wiejskich, może skutecznie utrudnić przybycie ratowników lub lekarza" - ostrzega.

Co mówi Kodeks wykroczeń w art. 64. § 1? Kto, będąc właścicielem, administratorem, dozorcą lub użytkownikiem nieruchomości, nie dopełnia obowiązku umieszczenia w odpowiednim miejscu albo utrzymania w należytym stanie tabliczki z numerem porządkowym nieruchomości, nazwą ulicy lub placu albo miejscowości, podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany.

§ 2. Tej samej karze podlega, kto nie dopełnia obowiązku oświetlenia tabliczki z numerem porządkowym nieruchomości.

"Mniejsza o 250 zł mandatu od dzielnicowego. Gorzej, gdy karetka będzie poszukiwać nieruchomości na tyle długo, że nie będzie potrzebna już pomoc, a jedynie stwierdzenie zgonu" - pisze Beata Nowakowska.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu