W gminach ma być czyściej. Ustawa śmieciowa z podpisem prezydenta

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Longina Grzegórska-Szpyt PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
24-08-2021,12:20 Aktualizacja: 24-08-2021,12:26
A A A

Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, ustawy – Prawo ochrony środowiska oraz ustawy o odpadach. Dokument  ustanawia m.in. maksymalną opłatę śmieciową przy naliczaniu jej w oparciu o zużycie wody.

Według Ministerstwa Klimatu i Środowiska, maksymalna stawka ma wynosić ok. 150 zł, a nowe przepisy mają też ograniczyć koszty funkcjonowania gospodarki odpadowej w gminach.

śmieci w lesie, gmina Czerniejewo, Nadleśnictwo Ustrzyki Dolne, Orelec

Tysiące złotych do zapłaty za śmiecenie w lesie

Sąd dotkliwie ukarał mieszkańca Gniezna (woj. wielkopolskie) za podrzucenie odpadów do lasu. W sumie 33-latek ma zapłacić ponad 8,5 tys. złotych, w tym koszty sądowe i opłatę za posprzątanie śmieci. "To finał sprawy wyrzucenia śmieci...

Gminy fakultatywnie będą mogły pokrywać część kosztów gospodarowania odpadami z dochodów własnych, które nie pochodzą z opłat śmieciowych pobranych od mieszkańców.

Nowe przepisy dadzą szefowi resortu możliwość wydawania indywidualnych decyzji dla gmin w sprawie odstępstwa od 5-pojemnikowej zbiórki odpadów. Ministerstwo zapewniło, że ma to się dziać jedynie w wyjątkowych okolicznościach. Chodzi o to, żeby nie rozmontować sytemu selektywnej zbiórki odpadów opartej na różne frakcje.

Ustawa przewiduje również zwiększenie stawek opłat za odpady powstające w nieruchomościach niezamieszkałych. Gminy wskazywały, że obecne stawki są za niskie, przez co mieszkańcy muszą się dorzucać bardziej do systemu.

Nowelizacja zawiera także przepisy mające zapewnić, że gminy w pierwszej kolejności mają przygotowywać do ponownego użycia i recyklingu odpady zebrane selektywnie oraz odpady powstające w procesie sortowania.

Nowe przepisy wydłużają ponadto z roku do trzech lat możliwość składowania niektórych odpadów, co ma też pozwolić obniżyć koszty funkcjonowania systemu.

Ustawa w części wchodzi w życie po upływie 1 dnia i 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, a także od 1 stycznia 2022 r.
 

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!

 

WAŻNE TERMINY

Od 2.01.2023- 29.12.2023 - rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku klęsk żywiołowych lub ASF, mogą starać się o środki finansowe na inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej