Ustawa o obrocie ziemią rolną przeszła przez komisję bez poprawek

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
08-05-2019,13:50 Aktualizacja: 08-05-2019,13:57
A A A

Senacka komisja rolnictwa opowiedziała się za przyjęciem bez poprawek noweli ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego. Według nowych przepisów działki rolne do 1 hektara oraz grunty położone w obrębie miast będzie mogła kupić osoba niebędąca rolnikiem.

Podczas prac w komisji legislator zgłosił kilka uwag do projektu. Nie zyskały aprobaty ministerstwa rolnictwa i w rezultacie nie były procedowane. Poprawek także nie zgłosili senatorowie.

prawo, ustawa, ziemia, zmiana ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego

Sejm znowelizował ustawę o obrocie ziemią rolną

Sejm znowelizował w piątek ustawę o kształtowaniu ustroju rolnego. Według nowych przepisów działki rolne do 1 hektara oraz grunty położone w obrębie miast będzie mogła kupić osoba nie będąca rolnikiem. Za uchwaleniem ustawy głosowało 239...

Dyskusja podczas posiedzenia komisji skoncentrowała się na rozważaniach, czy nie należałoby zwiększyć powierzchni działki rolnej, którą mogłaby nabyć osoba, która nie jest rolnikiem.

Padały propozycje, by było to 2 lub 3 ha. Rozważano także kwestię wysokości kar za bezumowne korzystanie z państwowej ziemi. Sprawa dotyczy głównie dzierżawców, którzy nie zwrócili działek, w ramach wyłączeń 30 proc. dzierżawionych gruntów, do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

Kara wynosi 30-krotność czynszu i zdaniem części senatorów jest zbyt wysoka. Ustawa zakłada ułatwienia przy zakupie i obrocie ziemią.

Ograniczenia zostały wprowadzone m.in. przez ustawę z 14 kwietnia 2016 r. o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. Przepisy dotyczą obrotu ziemią państwową oraz prywatną.

Wiceminister Rafał Romanowski tłumaczył podczas posiedzenia komisji, że najważniejszym celem ustawy jest doprecyzowanie i zmniejszenie reżimu prawnego wprowadzonego w 2016 r. przepisami ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, tak aby odpowiadały oczekiwaniom społecznym i zapewniały wykonywanie prowadzonej przez rząd polityki.

W szczególności przewiduje się zwiększenie do 1 ha nieruchomości rolnej, które będą mogły nabywać również osoby niebędące rolnikami. Taką działkę można będzie kupić także na terenie miasta.

W znowelizowanej ustawie znalazł się przepis, który pozwala, by KOWR za zgodą ministra rolnictwa, ustanowił na państwowej ziemi zabezpieczenia pod zaciągane zobowiązania finansowe.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
WAŻNE TERMINY

28.05.2021 - 31.08.2021 pomoc dla pszczelarzy zobacz więcej

31.07.2021 - termin płatności składki KRUS za III kwartał

do 2.08.2021 - termin składania wniosków do ARiMR o "Wsparcie na zalesienie i tworzenie terenów zielonych"

21.06 - 19.08.2021 - termin składania wniosków o wsparcie finansowe na "Modernizacja gospodarstw rolnych"