Rząd przyjął uchwałę dot. Planu Strategicznego WPR na lata 2023-2027

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
20-06-2024,9:00 Aktualizacja: 20-06-2024,9:46
A A A

Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie zmiany Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027. Zmiana dotyczy przyjęcia korzystnych dla rolników rozwiązań zaproponowanych przez KE w ramach zmian dot. Zielonego Ładu - poinformowała w środę kancelaria premiera.

Nowe przepisy stanowią odpowiedź na postulaty zgłaszane przez rolników i organizacje rolnicze. Dotyczy to w szczególności zmian związanych z płatnościami bezpośrednimi oraz powierzchniowymi w ramach Wspólnej Polityki Rolnej - zaznaczono w komunikacie po posiedzeniu rządu.

Uruchomiona zostanie płatność dla małych gospodarstw, która obowiązywać będzie w latach 2024–2027. Dzięki temu, najmniejsze gospodarstwa (do 5 ha), czyli w przeważającej większości gospodarstwa rodzinne, będą mogły uzyskać wsparcie w znacznie uproszczonej formie – płatność dla małych gospodarstw zastąpi inne rodzaje płatności bezpośredniej, tj. m.in. ekoschematy i płatności związane z produkcją. Stawka płatności dla małych gospodarstw wyniesie 225 euro/ha.

projekt, rozporządzenie, produkcja ekologiczna, płatności ekologiczne, ugorowanie

Rolnicy mają dostać płatności ekologiczne za tegoroczne ugorowanie. Jest rozporządzenie

Projekt zmiany rozporządzenia ministra rolnictwa i rozwoju wsi w sprawie płatności ekologicznych trafił do konsultacji. Nowe regulacje umożliwią przyznanie rolnikom płatności ekologicznych za ugorowanie gruntów w 2024 r. Do...

Szacuje się, że z rozwiązania skorzysta ok. 50 proc. rolników, którzy posiadają gospodarstwa do 5 ha, czyli ok. 310 tys. gospodarstw.

Wdrożony zostanie nowy ekoschemat dotyczący przeznaczenia określonej części gruntów ornych na grunty wyłączone z produkcji. Płatność będzie obowiązywać w latach 2024–2027. Stawka płatności wyniesie ok. 126,52 euro/ha.

Dzięki temu rozwiązaniu, rolnicy zostaną zwolnieni z obowiązku ugorowania gruntów ornych i jednocześnie uzyskają możliwość ubiegania się o płatność w ramach nowego ekoschematu „Grunty wyłączone z produkcji”.

Ponadto zostaną uproszczone inne normy warunkowości: wprowadzony będzie nowy termin na utrzymania okrywy glebowej – od zbioru uprawy głównej do 15 października (GAEC 6); możliwość wyboru przez rolnika stosowania zmianowania lub dywersyfikacji upraw (GAEC7); – odstąpiono od ugorowania 4 proc. gruntów ornych (GAEC 8) - podała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów w komunikacie. 

Poleć
Udostępnij