Resort rolnictwa chce wydłużyć czas realizacji przedsięwzięć przez wspierane firmy

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
08-06-2024,8:15 Aktualizacja: 08-06-2024,8:55
A A A

Do 24 miesięcy ma wydłużyć się czas realizacji przedsięwzięć przez mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa - wynika z opublikowanego w piątek rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie dot. wsparcia dla przedsiębiorstw na wykonywanie działalności w zakresie przetwórstwa i wprowadzania do obrotu m.in produktów rolnych.

W piątek na stronie Rządowego Centrum Legislacji (RCL) opublikowano projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowego przeznaczenia, warunków i trybu udzielania wsparcia dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw na wykonywanie działalności w zakresie przetwórstwa lub wprowadzania do obrotu produktów rolnych, rybołówstwa lub akwakultury w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności. Projekt rozporządzenia przewiduje zmiany w rozporządzeniu ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 25 sierpnia 2022 r.

agencja, nabór, wnioski, pomoc

Wsparcie dla producentów owoców i warzyw – wkrótce start naboru

Od 20 czerwca organizacje producentów owoców i warzyw po raz kolejny będą mogły ubiegać się o dofinansowanie na realizację działań, które mają zapisane w swoich programach operacyjnych – poinformowała w czwartek Agencja...

Jak wynika z nowego przepisu, "wsparcia udziela się na przedsięwzięcia, których realizacja trwa nie dłużej niż 24 miesiące od dnia zawarcia umowy o objęcie przedsięwzięcia wsparciem i nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 2025 r".

Zaznaczono, że głównym celem zmiany rozporządzenia jest wydłużenie maksymalnego czasu realizacji przedsięwzięć przez mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa z obecnie obowiązujących 18 miesięcy do 24 miesięcy.

"Ograniczy to potencjalne ryzyko niezrealizowania w terminie przedsięwzięć w zakresie przetwórstwa lub wprowadzania do obrotu produktów rolnych, rybołówstwa lub akwakultury" - podkreślono w uzasadnieniu.

Dodano, że proponowana zmiana "znajduje swoje uzasadnienie w informacjach przekazywanych przez Jednostkę Wspierającą KPO, którą jest Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR). ARiMR zgłosiła do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi przypadki wydłużania przez ostatecznych odbiorców wsparcia terminów realizacji przedsięwzięć i w konsekwencji późniejszego składania wniosków o płatność końcową" - podano.

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY

do 12.06.2024 - termin rejestracji udziału w bezpłatnym szkoleniu on-line: "Ekonomiczne uwarunkowania nawożenia w rolnictwie"

17.06.2024 - termin egzaminu dla osób ubiegających się o wpis do rejestru inspektorów rolnictwa ekologicznego

do 30.06.2024 - termin udzielania przez ARiMR kredytów płynnościowych dla producentów rolnych oraz kredytów skupowych

do 1.07.2024 - termin składania wniosków o przyznanie pomocy finansowej w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Termin wprowadzania zmian we wnioskach został wydłużony do 16 lipca.

do 30.09.2024 - składanie wniosków o dotację dla Kół Gospodyń Wiejskich