Prezydent podpisał ważną dla rolników ustawę

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
14-06-2024,7:55 Aktualizacja: 14-06-2024,9:14
A A A

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027 - poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta RP. Nowela wprowadza uproszczoną formę dopłat dla małych gospodarstw oraz nowy ekoschemat - dobrowolne ugorowanie gruntów.

Sejm znowelizował ustawę 23 maja br. Zgodnie z nią, dopłaty do gruntów wyłączonych z produkcji będą przyznawane do powierzchni gruntów ornych będących w posiadaniu rolnika, na których nie jest prowadzona produkcja rolna, położonych na obszarze zatwierdzonym do podstawowego wsparcia dochodów.

minister rolnictwa, siekierski, konferencja, polska wieś i rolnictwo

Siekierski: pracujemy nad ustawą o dzierżawie. Obecnie właściwie nie mamy rozeznania, jaka skala ziemi jest dzierżawiona

Minister rolnictwa Czesław Siekierski podkreślił, że w resorcie trwają prace nad ustawą o dzierżawie ziemi. Zwracał też uwagę na zmiany zachodzące na obszarach wiejskich. Szef Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) uczestniczył w konferencji...

Takie dopłaty będą przyznawane do nie więcej niż 4 proc. powierzchni gruntów ornych posiadanych przez rolnika, w którym został złożony wniosek o przyznanie tych płatności.

Natomiast płatności dla małych gospodarstw będą przyznawane rolnikowi, jeżeli łączna powierzchnia gruntów objętych obszarem zatwierdzonym do podstawowego wsparcia dochodów będących w posiadaniu tego rolnika wynosi co najmniej 1 ha, oraz użytków rolnych będących w posiadaniu tego rolnika w dniu 31 maja roku, w którym został złożony wniosek o przyznanie tej płatności, wynosi nie więcej niż 5 ha.

Wysokość stawki płatności dla małych gospodarstw była ustalona na takim samym poziomie, jak stawka płatności dla małych gospodarstw w2023 r., tj. 225 euro/ha, maksymalnie 1125 euro/gospodarstwo - poinformowała Kancelaria Prezydenta RP. 

Poleć
Udostępnij