Prawo energetyczne z podpisem prezydenta

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Aneta Oksiuta PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
08-12-2021,14:10 Aktualizacja: 08-12-2021,14:16
A A A

Zminimalizowanie podwyżek cen paliwa gazowego dla gospodarstw domowych, przy jednoczesnym zapewnieniu przedsiębiorstwom energetycznym możliwości odzyskania kosztów związanych z dostawami paliwa gazowego - zakłada podpisana przez Andrzeja Dudę nowela Prawo energetyczne.

Biuro Prasowe Kancelarii Prezydenta RP poinformowało w środę, że prezydent podpisał ustawę z 2 grudnia 2021 r. o zmianie ustawy - Prawo energetyczne. Nowe przepisy mają na celu zapobieżenie skokowym podwyżkom cen gazu w 2022 r.

zwrot akcyzy za paliwo rolnicze, olej napędowy, Andrzej Duda

Ustawa o zwrocie akcyzy w paliwie rolniczym z podpisem prezydenta

Andrzej Duda podpisał ustawę o zwrocie akcyzy zawartej w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej - poinformowała Kancelaria Prezydenta RP. Sejm 1 października znowelizował ustawę o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie...

"Celem ustawy jest zminimalizowanie podwyżek cen paliwa gazowego dla gospodarstw domowych, będących następstwem dynamicznego wzrostu cen paliw gazowych na rynku europejskim, przy jednoczesnym zapewnieniu przedsiębiorstwom energetycznym możliwości odzyskania kosztów związanych z dostawami paliwa gazowego" - poinformowało w komunikacie Biuro.

Jak dodano, ustawa umożliwia przedsiębiorstwom energetycznym skorzystanie ze szczególnej, tymczasowej i fakultatywnej regulacji w zakresie zatwierdzania taryfy skalkulowanej na podstawie części kosztów uzasadnionych paliwa gazowego, planowanych do poniesienia na okres obowiązywania taryfy.

W uzasadnieniu do projektu ustawy wskazano, że przyjęty w niej mechanizm gwarantuje przedsiębiorstwom energetycznym możliwość następczego odzyskania faktycznie poniesionych kosztów, których prognozowanie w sytuacji dynamicznego wzrostu cen, obarczone jest dużym ryzykiem.

Możliwość doliczania takich kosztów do cen dla odbiorców w gospodarstwach domowych w dłuższym okresie - 36 miesięcy od dnia 1 stycznia 2023 r. - zapobiegnie ryzyku skumulowanej i jednorazowej podwyżki na rok 2022.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement