Od państwa można przejąć działkę siedliskową

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
05-05-2017,8:45 Aktualizacja: 05-05-2017,9:17
A A A

Rolniczy samorząd chce, by administracja rządowa informowała szeroko o możliwości zwrotu działek siedliskowych właścicielom budynków. Wiele osób zainteresowanych tym nie wie, że taka możliwość istnieje.

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił w tej sprawie do ministra rolnictwa, z zaznaczeniem, by do akcji informacyjnej włączyć terenowe organy administracji rządowej.

Jest to pokłosie wniosku Rady ds. Kobiet i Rodzin z Obszarów Wiejskich przy KRIR.

siedlisko, kukiz 15, sejm, pozarolnicza działalność gospodarcza, obszary wiejskie

Pozarolnicza działalność w siedlisku? Projekt ustawy już w Sejmie

W Sejmie rusza dyskusja nad projektem Ustawy o używaniu siedlisk w celu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej. Dokument przygotowali posłowie Kukiz’15. W projekcie jako siedlisko określono "budynki mieszkalne i ich części...

Rolniczy samorząd tłumaczy, że wiele osób, korzystając z możliwości przewidzianych przez prawo, przekazało gospodarstwo rolne na rzecz Skarbu Państwa w zamian za rentę lub emeryturę.

"Rolnik zachowywał jedynie prawo własności budynków mieszkalnych i gospodarczych wchodzących wcześniej w skład przekazywanego gospodarstwa rolnego, natomiast prawo własności gruntu pod tymi budynkami przechodziło na Skarb Państwa" - przypomina KRIR.

Tymczasem według obowiązujących przepisów, obecnym właścicielom budynków znajdujących się na działce (która wchodziła w skład gospodarstwa rolnego przekazanego państwu na podstawie przepisów obowiązujących przed 1 stycznia 1983 r.) przysługuje nieodpłatnie na własność ta właśnie działka siedliskowa.

"O przeniesieniu prawa własności działki orzeka starosta w drodze decyzji administracyjnej, niezależnie czy właścicielem gruntów jest Skarb Państwa, czy gmina" - tłumaczy KRIR.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu