Nowela ustawy o emeryturach rolników z podpisem prezydenta

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
26-05-2022,13:30 Aktualizacja: 26-05-2022,13:32
A A A

Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników - poinformowała Kancelaria Prezydenta. Według nowych przepisów rolnicy na emeryturze nie będą musieli zaprzestawać prowadzenia działalności rolniczej, by otrzymać świadczenie w pełnej wysokości.

Znowelizowana 28 kwietnia 2022 r. o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników zawiera szereg korzystnych zmian dla ubezpieczonych, o które od dłuższego czasu zabiegali gospodarze oraz różne organizacje rolnicze.

Andrzej Duda, KRIR, Europejski Zielony Ład, rozwój obszarów wiejskich

Prezydent z ważną deklaracją dla rolników

- Nie zaakceptuję niczego, co uderza w polskie rolnictwo - zapewnił prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z przedstawicielami Krajowej Rady Izb Rolniczych. Strony w Pałacu Prezydenckim dyskutowały o zasadach współpracy przy rozwiązywaniu...

Najważniejszą zmianą do ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników jest wprowadzenie ułatwienia dotyczącego nabywania uprawnienia do emerytury rolniczej. Obecnie gospodarz, który osiągnął wiek emerytalny, w celu uzyskania emerytury (tzn. części uzupełniającej emerytury) musi zrezygnować z prowadzenia działalności rolniczej. Po wejściu w życie ustawy będzie on mógł otrzymywać emeryturę w pełnej wysokości.

Kolejną istotną zmianą wprowadzoną do ustawy jest poszerzenie katalogu wyjątków, w których rolnik lub domownik będzie podlegał ubezpieczeniu społecznemu rolników pomimo objęcia ubezpieczeniem społecznym w systemie powszechnym (w ZUS).

W celu uniknięcia niekorzystnych przerw w ubezpieczeniu społecznym rolników ustawodawca wprowadził nowy przepis na podstawie którego rolnik lub domownik będzie podlegał nadal ubezpieczeniu rolniczemu pomimo objęcia ubezpieczeniem społecznym powszechnym. Będzie to możliwe np. w okresie pobierania stypendium czy pełnienia czynnej służby wojskowej jako żołnierz niezawodowy lub też odbywania służby zastępczej.

W wyniku nowelizacji ustawy wprowadzono także możliwość zaliczania do wysokości części składkowej emerytury rolniczej okresów odbywania czynnej służby wojskowej w Wojsku Polskim lub okresów jej równorzędnych albo okresów zastępczych form tej służby przypadających przed 1 stycznia 1999 r.

Ustawa ponadto zakłada, że rolnicy-emeryci będą mieli możliwość rehabilitacji leczniczej w ośrodkach KRUS, a opiekunowie osób niepełnosprawnych - możliwość kierowania na turnusy regeneracyjne.

Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem zmiany dotyczących zasad rehabilitacji w KRUS, które wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2023 r.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

WAŻNE TERMINY

17.10.2022 - rusza wypłata zaliczek na poczet płatności bezpośrednich

3.01.2022– 30.12.2022 - inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej

1–31.12.2022 - dopłaty do składek ubezpieczenia zwierząt