Magazyny na zboże bez ograniczeń gabarytowych? Mamy odpowiedź resortów

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
11-08-2023,11:05 Aktualizacja: 11-08-2023,11:08
A A A

Ministerstwo rolnictwa, po uzyskaniu opinii resortu rozwoju i technologii, odrzuciło możliwość zmiany przepisów dotyczących budowy magazynów na zboże, zaproponowanych przez rolniczy samorząd.

Wystąpienie Krajowej Rady Izb Rolniczych (KRIR) był następstwem stanowiska przyjętego podczas Walnego Zgromadzenia Podkarpackiej Izby Rolniczej.

„Rolnicy wnioskują, aby przepisy regulujące budowę pozwalały na budowę magazynów o powierzchni do 300 m kwadratowych bez ograniczenia ich szerokości i wysokości” – wskazała KRIR.

Żeby udzielić merytorycznej odpowiedzi, wywołany do tablicy resort rolnictwa wystąpił o opinie do Ministerstwa Rozwoju i Technologii. A w ocenie tamtejszych urzędników, uzgodnionej z Głównym Urzędem Nadzoru Budowlanego, dalsza liberalizacja adekwatnych przepisów Ustawy Prawo budowlane nie znajduje uzasadnienia. Bo już obecnie dopuszczają budowę na zgłoszenie (tj. bez zezwolenia na budowę) dużych obiektów kubaturowych, w dodatku bez konieczności sporządzania projektu budowlanego i ustanawiania kierownika budowy.

arimr, nabór, wnioski, kpo, silosy, magazyny

Nabory wniosków w liczbach. Rolnicy starają się o ponad 512 mln zł na silosy

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) podsumowała trzy zakończone nabory wniosków o wsparcie z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO). Od 5 czerwca do 5 lipca br. prowadzony był nabór...

„Dalsza liberalizacja w zakresie omawianych przepisów, tj. dotyczących budynków gospodarczych i wiat o prostej konstrukcji, związanych z produkcją rolną, może wpłynąć niekorzystnie na stosunki społeczne, ale co najważniejsze, może powodować omijanie prawa zwłaszcza w zakresie planowania i zagospodarowania przestrzennego, jak również zwiększać ryzyko poważnych katastrof budowlanych oraz nieść za sobą znaczne zmniejszenie bezpieczeństwa tych obiektów dla ludzi” – wyjaśnia w piśmie do KRIR wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski.

Jednocześnie podkreśla, że na wniosek szefa tego resortu zostało w ostatnich latach wprowadzonych wiele ułatwień w zakresie inwestycji budowlanych w gospodarstwach rolnych.

„Jednak mając na względzie konieczność zapewnienia bezpieczeństwa użytkowania obiektów kubaturowych, należy zgodzić się ze stanowiskiem ministra rozwoju i technologii” – podsumowuje Romanowski.

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!

 

WAŻNE TERMINY

Od 2.01.2023- 29.12.2023 - rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku klęsk żywiołowych lub ASF, mogą starać się o środki finansowe na inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej