LIR chce przywrócenia odstrzału łosi. Ich liczba wzrosła w regionie o 300 proc.

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
28-03-2023,12:05 Aktualizacja: 28-03-2023,12:08
A A A

Zarząd Lubelskiej Izby Rolniczej (LIR) wnioskuje o zniesienie zakazu odstrzału łosi i przywrócenie okresu polowań na te zwierzęta. Chodzi oczywiście przede wszystkim o szkody wyrządzane przez te zwierzęta w rolnictwie.

LIR przypomina, że od 2001 roku ten gatunek jest objęty moratorium ministra środowiska, co zapewnia bezterminowy, całoroczny okres ochronny i całkowity zakaz odstrzału. Zgodnie z informacjami przedstawionymi przez Główny Urząd Statystyczny, populacja łosia na terenie Polski z roku na rok jest coraz większa i wynosi ponad 31 tys. osobników. W roku 2021 najwięcej odnotowano ich w województwach: warmińsko-mazurskim, podlaskim, mazowieckim i właśnie lubelskim.

odstrzał łosi, KRIR, Edward Siarka, straty w uprawach, ministerstwo klimatu i środowiska

Nie ma zgody na odstrzał łosi. Resort się wycofał?

Mimo wcześniejszych zapowiedzi zniesienia moratorium na odstrzał łosi, resort klimatu i środowiska podkreśla, że żadne prace nad zmianą prawa w tym kierunku się nie toczą. O kwestii rosnących strat, jakie w uprawach wyrządzają łosie, mówi...

300-proc. wzrost populacji

„Populacja łosia na terenie woj. lubelskiego wzrosła w ciągu ostatnich dziesięciu lat o ponad 300 proc. Liczebność wg. danych GUS w roku 2012 wynosiła 2155 sztuk, a w roku 2022 wzrosła już do 6666 sztuk” – zwraca uwagę lubelski samorząd rolniczy.

W przyjętym stanowisku podkreśla, że liczba szkód spowodowanych przez łosie w uprawach rolniczych z roku na rok wzrasta, co wiąże się z ogromnymi stratami. W ocenie LIR zwierzęta te nie są w stanie pomieścić się w naturalnych siedliskach, co zmusza je do szukania pożywienia na polach i innych użytkach rolniczych.

Szkody i wypadki drogowe

„Z informacji uzyskanych w Lubelskim Urzędzie Marszałkowskim, gdzie rolnicy zgłaszają szkody wynika, że na 500 szkód w uprawach rolniczych w ubiegłym roku 300 spowodowały łosie. Dodatkowo zwiększona liczebność łosi zauważalna jest także na drogach naszego województwa, a także województw podlaskiego, warmińsko-mazurskiego oraz mazowieckiego, co często skutkuje wypadkami śmiertelnymi lub kolizjami” – czytamy w wystąpieniu lubelskiej Izby, które jest też wyrazem poparcia dla stanowiska komisji wsi, rolnictwa i ochrony środowiska Rady Miejskiej w Piaskach z 17 lutego br. w sprawie zniesienia moratorium na odstrzał łosi.

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY

do 12.06.2024 - termin rejestracji udziału w bezpłatnym szkoleniu on-line: "Ekonomiczne uwarunkowania nawożenia w rolnictwie"

17.06.2024 - termin egzaminu dla osób ubiegających się o wpis do rejestru inspektorów rolnictwa ekologicznego

do 30.06.2024 - termin udzielania przez ARiMR kredytów płynnościowych dla producentów rolnych oraz kredytów skupowych

do 1.07.2024 - termin składania wniosków o przyznanie pomocy finansowej w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Termin wprowadzania zmian we wnioskach został wydłużony do 16 lipca.

do 30.09.2024 - składanie wniosków o dotację dla Kół Gospodyń Wiejskich