Kupno gruntu bez podatku? Rozszerzenia ulg nie będzie

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
17-08-2017,11:10 Aktualizacja: 17-08-2017,11:39
A A A

Nie będzie rozszerzenia w kwestii zwolnień z podatku od czynności cywilno-prawnych (PCC) przy nabywaniu gruntów rolnych. Zdaniem resortu finansów byłoby to niezasadne.

Do ministerstwa w tej kwestii - o czym niedawno pisaliśmy - wystąpiła Krajowa Rada Izb Rolniczych. Bo do końca 2015 r. każdy nabywca ziemi rolnej nie płacił PCC (2 proc. wartości), jeżeli w chwili kupna utworzyły ona lub weszła w skład gospodarstwa rolnego będącego własnością nabywcy.

podatek przy nabywaniu gruntów, krir, ministerstwo finansów, podatek od czynności cywilnoprawnych, pcc

KRIR chce zwolnić z płacenia podatku wszystkich rolników

Krajowa Rada Izb Rolniczych domaga się, by zwolnienia z podatku od czynności cywilno-prawnych (PCC) przy nabywaniu gruntów dotyczyły wszystkich rolników, niezależnie od tego jak duże mają gospodarstwa. Do końca 2015 r. nabywca ziemi...
Uznano jednak, że te przepisy są wykorzystywane do nadużyć i od początku 2016 r. ze zwolnienia z podatku od czynności cywilnoprawnych mogą korzystać tylko ci rolnicy, którzy utworzą lub powiększą gospodarstwo rolne z areałem o powierzchni nie mniejszej niż 11 ha i nie większej niż 300 ha.

Rolniczy samorząd uznał to za dyskryminację gospodarzy, szczególnie tych z południowo-wschodniej Polski, gdzie średnia powierzchnia gospodarstw wynosi ok. 3,5 ha, w związku z czym każdy zakup gruntów rolnych obciążony jest podatkiem. I poprosił o rozszerzenie zwolnienia z tego myta wszystkich rolników.

W odpowiedzi resort finansów podkreślił, że "już samo istnienie ulg i zwolnień podatkowych, jako stanowiące wyłom od powszechności opodatkowania, może być zawsze postrzegane przez niektóre grupy obywateli za niesprawiedliwe".

Jak zaznaczył, po sygnałach o nadużyciach w zwolnieniach z PCC (przez przedsiębiorców nabywających grunty rolne na cele inwestycyjne, m.in. pod budowę mieszkaniową, usługową, stacje benzynowe, hotele) rządowy projekt zmian w przepisach zakładał m.in. całkowite zniesienie preferencji podatkowych w PCC w tym zakresie.

podatek od czynności cywilnoprawnych PCC, podatek za zakup ziemi, zakup ziemi, ziemia, mazowiecka izba rolnicza

Wiemy, kiedy rolnik zapłaci podatek za zakup ziemi

Członkowie rad powiatowych (gostynińskiej, płockiej i sierpeckiej) Mazowieckiej Izby Rolniczej zaapelowali, by zwolnić wszystkich rolników z podatku od czynności cywilnoprawnych bez względu na powierzchnię kupowanej działki rolnej i...
Motywem tego była m.in. opinia ministerstwa rolnictwa, że w polskim rolnictwie dominuje model własności rodzinnej, a przeniesienie własności rodzinnych gospodarstw rolnych następuje najczęściej na rzecz osób najbliższych w drodze darowizny albo w drodze dziedziczenia, które korzystają ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn.

W toku prac parlamentarnych ostatecznie przyjęto projekt z poprawką poselską, w wyniku której nie zniesiono zwolnienia, a ograniczono zakres jego stosowania do obecnie obowiązującej formuły.

Z tych wszystkich względów, resort finansów uważa, że nie wydaje się zasadne rozszerzanie zakresu zwolnienia. Ma tu również znaczenie kwestia budżetów gmin, gdyż wpływy z PCC stanowią w całości dochód tych samorządów i są przeznaczone na realizację ich zadań.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu