Kredyty płynnościowe dla rolników mają być udzielane do końca roku. Będą też zmiany w pomocy dla KGW

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
18-06-2024,9:30 Aktualizacja: 18-06-2024,9:35
A A A

Wydłużenie do 31 grudnia 2024 r. terminu udzielania kredytów płynnościowych dla producentów rolnych - przewiduje projekt rozporządzenia, który do końca czerwca planuje przyjąć rząd. Przepisy, o których w poniedziałek poinformowano w wykazie prac legislacyjnych rządu, dotyczyć będą też kół gospodyń wiejskich (KGW).

W wykazie prac legislacyjnych rządu poinformowano o pracach nad projektem noweli rozporządzenia rządu ws. szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań ARiMR. Zgodnie z opublikowaną informacją, rząd planuje przyjąć to rozporządzenie w drugim kwartale br.

Jak przypomniano, zgodnie z obowiązującymi przepisami kredyty płynnościowe dla producentów rolnych mogą być udzielane do dnia 30 czerwca br. "Jednakże producenci rolni są zainteresowani możliwością ubiegania się o te kredyty, jednocześnie Komisja Europejska wydłużyła okres obowiązywania komunikatu Komisji Europejskiej określającego Tymczasowe ramy środków pomocy państwa w celu wsparcia gospodarki po agresji Rosji wobec Ukrainy w odniesieniu do producentów rolnych do końca bieżącego roku" - dodano.

Dlatego też w projektowanych przepisach termin udzielania kredytów płynnościowych dla producentów rolnych ma zostać wydłużony do końca grudnia br.

arimr, agencja, pomoc, kredyty płynnościowe

ARiMR: uruchamiamy dodatkowe środki na kredyty płynnościowe

5,4 mld zł ma wynosić limit akcji kredytowej w ramach tzw. kredytów płynnościowych. Pula środków na dopłaty do ich oprocentowania sięgnie natomiast 200 mln zł. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa po raz kolejny...

Autor projektu, czyli resort rolnictwa zauważył ponadto, że do ministerstwa napływają sygnały o zasadności udzielania pomocy wszystkim kołom gospodyń wiejskich w tej samej wysokości bez jej różnicowania w zależności od liczby kół w danej gminie oraz objęcia pomocą wszystkich kół niezależnie od wielkości gminy.

W projekcie noweli rozporządzenia przewiduje się zatem umożliwienie udzielania pomocy kołom gospodyń wiejskich w wysokości 5 tys. zł i jednoczesne zobowiązanie koła do realizacji tylko jednego wydarzenia integrującego społeczność lokalną zamiast dwóch. Zniesione ma być też ograniczenie pomocy dla kół działających tylko na obszarze gmin do 20 tys. mieszkańców.

"W związku z wprowadzanymi zmianami, proponuje się wydłużenie terminu naboru wniosków o pomoc do dnia 20 września br., w konsekwencji wydłużenie terminu wypłaty pomocy do dnia 13 grudnia br., terminu realizacji wydarzenia integrującego społeczność lokalną do dnia 30 września 2025 r. i w konsekwencji terminu rozliczenia pomocy do dnia 31 października 2025 r." - poinformowano.

Poleć
Udostępnij