Koszty rejestracji koni powinno pokrywać państwo

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
31-08-2015,11:15 Aktualizacja: 31-08-2015,11:18
A A A

Obciążenia z tytułu prowadzenia i utrzymania elektronicznego systemu rejestracji koni powinny być pokrywane z budżetu państwa. Tak uważa Krajowa Rada Izb Rolniczych, która przekazała swoje uwagi do projektu ustawy o zmianie ustawy o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt.

„Samorząd rolniczy zwrócił uwagę ministra na zwiększone koszty dla rolników utrzymujących konie związane z paszportami i rejestracją zwierząt w stosunku do utrzymujących bydło. Związane jest to w pewnej mierze z kosztami związanymi z prowadzeniem Centralnej Bazy Danych Koniowatych” – informuje KRIR.

Prowadzi ją – zgodnie z przepisami – podmiot prowadzący księgę koni rasy polski koń zimnokrwisty – w Polsce jest nim Polski Związek Hodowców Koni. De facto więc sami hodowcy muszą ponosić koszty jej utrzymania.

„Zarząd KRIR uważa, iż podobnie, jak w przypadku systemu IRZ prowadzonego przez ARiMR (rejestr bydła, owiec, kóz i świń – red.) oraz systemu informatycznego inspekcji weterynaryjnej obciążenia z tytułu prowadzenia i utrzymania elektronicznego systemu rejestracji koni powinny być pokrywane z budżetu państwa” – wyjaśniają izby.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
WAŻNE TERMINY

28.05.2021 - 31.08.2021 pomoc dla pszczelarzy zobacz więcej

31.07.2021 - termin płatności składki KRUS za III kwartał

do 2.08.2021 - termin składania wniosków do ARiMR o "Wsparcie na zalesienie i tworzenie terenów zielonych"

21.06 - 19.08.2021 - termin składania wniosków o wsparcie finansowe na "Modernizacja gospodarstw rolnych"