Zaliczki w maksymalnej wysokości trafiają do rolników

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
17-10-2022,9:10 Aktualizacja: 17-10-2022,7:48
A A A

Ruszyła wypłata zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich. Realizowane są w maksymalnej wysokości przewidzianej w przepisach unijnych - poinformowało ministerstwo rolnictwa.

Zaliczki wypłacane są w wysokości 70 proc. w przypadku płatności bezpośrednich oraz przejściowego wsparcia krajowego i 85 proc. w przypadku płatności Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Planowane stawki płatności bezpośrednich, ministerstwo rolnictwa, Europejski Bank Centralny , kurs euro

Planowane stawki płatności bezpośrednich

Europejski Bank Centralny opublikował kurs wymiany, po którym przeliczane będą płatności bezpośrednie oraz przejściowe wsparcie krajowe za 2022 rok. Kurs wynosi 4,8483 zł za 1 euro i jest wyższy od ubiegłorocznego (4,6197 zł za 1 euro). W...

Środki dotyczą wszystkich płatności bezpośrednich oraz przejściowego wsparcia krajowego, dla gospodarstw po kontrolach administracyjnych i kontrolach na miejscu. Wymóg zakończenia kontroli wynika z przepisów UE - wyjaśnił resort.

W przypadku PROW zaliczki wypłacane są dla działań w ramach Programu dotyczącego lat 2014-2020; chodzi o: "Wsparcie na zalesianie i tworzenie terenów zalesionych", "Działanie rolno-środowiskowo-klimatyczne"; "Rolnictwo ekologiczne"; "Płatności dla obszarów z ograniczeniami naturalnymi lub innymi szczególnymi ograniczeniami"; "Zalesianie gruntów rolnych oraz zalesianie gruntów innych niż rolne".

Zgodnie z przepisami unijnymi wypłata zaliczek potrwa do końca listopada, a od 1 grudnia rozpocznie się realizacja pozostałych kwot płatności za 2022 r.
 

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!

 

WAŻNE TERMINY

Od 2.01.2023- 29.12.2023 - rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku klęsk żywiołowych lub ASF, mogą starać się o środki finansowe na inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej