Wiceminister rolnictwa: odrzucenie Zielonego Ładu to 3 mld złotych rocznie mniej dla polskich rolników

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
10-05-2024,15:45 Aktualizacja: 10-05-2024,15:47
A A A

Odrzucenie Zielonego Ładu w rolnictwie oznacza zlikwidowanie dopłat do dobrowolnych praktyk środowiskowo-klimatycznych, tzw. ekoschematów, na które rocznie przewidziano 3 mld złotych. Wystąpiło o nie 400 tys. polskich rolników - poinformował w piątek w radiu Tok FM wiceszef resortu Adam Nowak.

Wiceminister rolnictwa Adam Nowak stwierdził piątek w radiu Tok FM, że zorganizowana w Warszawie manifestacja przeciw Zielonemu Ładowi ma charakter polityczny i jest elementem kampanii wyborczej PiS przed wyborami do Europarlamentu.

"Rozmawiałem dzisiaj rano z liderami organizacji rolniczych, związkowych i grup nieformalnych (...) i oni w tym proteście nie biorą udziału, choć przez ostatnie miesiące byli aktywni w rozmowach i negocjacjach z ministrem Siekierskim, ministrem Kołodziejczakiem i premierem" - powiedział Nowak.

protest rolników, manifestacja, zielony ład, warszawa

Manifestacja na ulicach Warszawy. "Niech Bruksela żre robaki, my wolimy schabowego i ziemniaki"

W piątek po godz. 12 z placu Zamkowego w Warszawie ruszyła organizowana przez NSZZ "Solidarność" manifestacja przeciwko Zielonemu Ładowi. W jej trakcie związkowcy zbierają podpisy pod petycją o referendum w tej sprawie. Manifestacja...

Zdaniem wiceministra, piątkowy protest ma służyć pokazaniu zdolności do gromadzenia ludzi przez "Solidarność" i Solidarność Rolników Indywidualnych, a rolnicy pełnią w tych manifestacjach rolę "uzupełnienia tłumu".

"Konkretnych postulatów i spraw przedstawionych przez rolników nie zauważyłem - poza tymi, które konsekwentnie przedstawiają kandydaci PiS do Parlamentu Europejskiego, czyli znieść, zlikwidować, zaorać Zielony Ład" - wskazał Adam Nowak.

Wiceszef resortu przypomniał, że obecny rząd wywalczył zmianę najbardziej niekorzystnych dla rolników zapisów, m.in. dotyczących obowiązkowego ugorowania, a założenia Zielonego Ładu były akceptowane na szczeblu europejskim przez poprzedników, w tym osobiście przez ówczesnego premiera Mateusza Morawieckiego.

Nowak podkreślił, że dzięki zmianom wprowadzonym w Zielonym Ładzie, rolnicy mogą teraz ugorować grunty dobrowolnie i dostawać dopłaty do praktyk środowiskowo-klimatycznych, tzw. ekoschematów.

minister rolnictwa, siekierski, protest rolników, okupacja

Minister: postulaty protestujących w Sejmie w dużej mierze nieaktualne. Zielony Ład został sprowadzony do "Ładu Rolniczego"

Postulaty protestujących w Sejmie rolników są w dużej mierze nieaktualne - ocenił w czwartek w rozmowie z PAP minister rolnictwa Czesław Siekierski po spotkaniu z przedstawicielami protestujących. "Rolnicy mówili o...

"Przeznaczone są na to rocznie 3 mld zł. Likwidując Zielony Ład, zlikwiduje się dodatkowe płatności. Wnioski o nie złożyło ponad 400 tys. rolników" - zaznaczył.

W piątek po godz. 12 z placu Zamkowego w Warszawie ruszyła organizowana przez NSZZ "Solidarność" manifestacja przeciwko Zielonemu Ładowi. W jej trakcie związkowcy mają zbierać podpisy pod petycją o referendum w tej sprawie.

Manifestacja odbywa się pod hasłem: "Precz z Zielonym Ładem", a jej organizatorami są NSZZ "Solidarność" oraz NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność".

Wśród uczestników marszu są także politycy Prawa i Sprawiedliwości, z liderem ugrupowania Jarosławem Kaczyńskim na czele. Kaczyński zaznaczył wcześniej, że politycy PiS w proteście będą uczestniczyć nie jako formacja polityczna, a jako obywatele.

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY

do 12.06.2024 - termin rejestracji udziału w bezpłatnym szkoleniu on-line: "Ekonomiczne uwarunkowania nawożenia w rolnictwie"

17.06.2024 - termin egzaminu dla osób ubiegających się o wpis do rejestru inspektorów rolnictwa ekologicznego

do 30.06.2024 - termin udzielania przez ARiMR kredytów płynnościowych dla producentów rolnych oraz kredytów skupowych

do 1.07.2024 - termin składania wniosków o przyznanie pomocy finansowej w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Termin wprowadzania zmian we wnioskach został wydłużony do 16 lipca.

do 30.09.2024 - składanie wniosków o dotację dla Kół Gospodyń Wiejskich