Ustawa frankowa w czerwcu ma trafić do Sejmu

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
06-06-2016,10:15 Aktualizacja: 06-06-2016,10:51
A A A

Projekt ustawy frankowej zostanie skierowany do Sejmu prawdopodobnie do końca czerwca - zapowiedział Marek Magierowski, dyrektor biura prasowego Kancelarii Prezydenta.

- W poniedziałek zakończy pracę zespół ekspertów pracujących przy Kancelarii Prezydenta, który dopracowuje ten projekt. We wtorek odbędzie się prezentacja tych sugestii i konkluzji, a w środę lub czwartek debata pod auspicjami Kancelarii Prezydenta, coś w rodzaju ostatniego wysłuchania stron - powiedział Magierowski.

frankowicze, Związek Banków Polskich, Krzysztof Pietraszkiewicz

Banki mają propozycję dla frankowiczów

Przewalutowanie kredytów walutowych po kursie bieżącym i dopłaty dla tych, u których rata kredytu po przewalutowaniu przekroczy 70 proc. dochodów - zakłada propozycja rozwiązania kredytów walutowych, przedstawiona przez...

Jak zapowiedział, tuż po wysłuchaniu projekt zostanie dopracowany, skończony i zostanie skierowany do Sejmu. - Mam nadzieję, że do końca czerwca - skomentował dyrektor.  

Prezydencki projekt tzw. ustawy frankowej "o sposobach przywrócenia równości stron niektórych umów kredytu i umów pożyczki" w połowie stycznia został wysłany do Komisji Nadzoru Finansowego.

KNF oceniła, że skutki finansowe prezydenckiego projektu mogą "nie tylko zachwiać stabilnością poszczególnych banków, ale również prowadzić do utraty zaufania do systemu bankowego, a w skrajnym scenariuszu spowodować kryzys finansowy". Po tej opinii podjęto w Kancelarii Prezydenta dalsze prace nad projektem. Prowadzi je powołany 8 kwietnia specjalny zespół ekspertów.

Projekt ustawy przewiduje przeliczenie walutowego kredytu hipotecznego na złote po "sprawiedliwym" kursie. Zakłada też trzy rodzaje restrukturyzacji kredytów: dobrowolną, przymusową i przeniesienie własności nieruchomości w zamian za zwolnienie z długu. Projekt ma obejmować tych kredytobiorców, którzy wzięli walutowe kredyty mieszkaniowe na własne potrzeby. Wyklucza wykorzystujących kredyt w działalności gospodarczej.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
WAŻNE TERMINY

3.01.2022– 30.12.2022 - inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej

1–31.12.2022 - dopłaty do składek ubezpieczenia zwierząt