Urząd skarbowy będzie mógł rozliczyć podatnikom PIT

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
27-01-2017,13:20 Aktualizacja: 27-01-2017,13:54
A A A

Ministerstwo finansów proponuje wprowadzenie kolejnego ułatwienia w rozliczeniach z fiskusem. Podatników będzie mógł rozliczyć urząd skarbowy - poinformował w piątek Marian Banaś, wiceszef resortu.

Polityk powiedział, że jednym z priorytetów rządu jest czynienie państwa i administracji przyjaznymi dla obywatela. Według niego ważnym krokiem w tym kierunku jest daleko idące uproszczenie rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych.

KRUS, emerytura, renta, PIT, rozliczenie roczne, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego

Rozliczenie podatku emerytów i rencistów

Do 28 lutego Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego przekaże wszystkim "swoim" emerytom i rencistom roczne obliczenie podatku dochodowego (formularz PIT-40A) lub informację o dochodach (formularz PIT-11A), jeśli chodzi...

- Chodzi o to, aby jak najbardziej ułatwić coroczne rozliczenie, by nie zajmowało to podatnikowi więcej niż kilka minut. Właśnie dzisiaj będą to wszystko robiły urzędy skarbowe - powiedział wiceminister.

Według Banasia po wprowadzeniu zmian taką możliwość będzie miało ponad 13 mln podatników PIT. - Projekt ustawy wprowadzającej nowe rozwiązania został w czwartek przyjęty przez Komitet Stały Rady Ministrów. Przewidujemy, że zostanie ona wprowadzona w życie 15 marca. Uznaliśmy, że tak duże ułatwienie dla podatników warto wprowadzić już do rozliczenia PIT za 2016 r. Stąd ten termin - poinformował.

Dodał, że ma nadzieję, że parlament przyjmie ustawę, bowiem "jest wielkim ułatwieniem" dla podatników rozliczających się z podatku dochodowego od osób fizycznych, zwłaszcza dla emerytów i rencistów. Rozliczy się za nich urząd skarbowy - będą tylko musieli złożyć wniosek dotyczący przekazania 1 proc. podatku dochodowego na wskazaną przez siebie organizacje pożytku publicznego.

Zdaniem Banasia zmiana będzie też dużym uproszczeniem w funkcjonowaniu administracji. W ubiegłym roku rozliczeniami papierowymi 7 mln podatników zajmowało się 15 tys. urzędników. Wiceminister wskazał, że potencjał ten będzie można wykorzystać do rozliczenia VAT.

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!

 

WAŻNE TERMINY

Od 2.01.2023- 29.12.2023 - rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku klęsk żywiołowych lub ASF, mogą starać się o środki finansowe na inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej