Uprawy można już ubezpieczać na korzystniejszych warunkach

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
21-04-2017,8:10 Aktualizacja: 21-04-2017,8:30
A A A

Od 10 kwietnia rolnicy, w tym właściciele sadów, mogą ubezpieczać uprawy na korzystniejszych zasadach z 65-proc. dopłatą do składek z budżetu - poinformował resort rolnictwa.

Jako pierwsze wiosenną sprzedaż dotowanych ubezpieczeń upraw rolnych na nowych warunkach rozpoczęło 10 kwietnia Pocztowe Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych. Pozostałe zakłady polisy oferują od 15 kwietnia.

ubezpieczenia rolne, ubezpieczenie upraw, ubezpieczenie zwierząt, wsparcie dla rolnictwa, dopłaty z budżetu państwa

Ubezpieczenie można wykupić także na poczcie

Od tego roku rolnicy mogą wybierać oferty ochrony upraw i zwierząt gospodarskich z dopłatami budżetu państwa z większego grona ubezpieczycieli. Jako pierwsze, sezon sprzedaży polis  - pod marką "AGRO Ubezpieczenia" - rozpoczęło...

Resort rolnictwa w grudniu 2016 r. podpisał umowy z pięcioma zakładami ubezpieczeniowymi: Powszechnym Zakładem Ubezpieczeń S.A., Towarzystwem Ubezpieczeń Wzajemnych "TUW", Concordia Polska Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych, Pocztowym Towarzystwem Ubezpieczeń Wzajemnych oraz InterRisk Towarzystwem Ubezpieczeń SA Vienna Insurance Group.

"Na podstawie tych umów możliwe było od początku roku zawieranie przez producentów rolnych umów ubezpieczenia z dopłatami z budżetu państwa do stawek ubezpieczenia na warunkach obowiązujących do 31 marca" - informuje resort rolnictwa.

W 2016 roku producenci rolni, po wyczerpaniu limitu dopłat z budżetu państwa do stawek ubezpieczenia, mogli ponadto zawierać umowy ubezpieczenia na warunkach komercyjnych zarówno z zakładami ubezpieczeń, z którymi minister rolnictwa miał podpisane umowy na 2016 r., jak i wszystkimi pozostałymi zakładami ubezpieczeń oferującymi ubezpieczenie upraw rolnych od skutków niekorzystnych zjawisk atmosferycznych.

ubezpieczenia rolne, ubezpieczenie upraw, ubezpieczenie zwierząt, wsparcie dla rolnictwa, senat

Senat za ustawą o ubezpieczeniach rolnych bez poprawek

Senat jednogłośnie opowiedział się za przyjęciem ustawy o ubezpieczeniach rolnych bez poprawek. W myśl przepisów rolnicy będą mogli ubezpieczać uprawy od jednego lub kilku ryzyk, z dotacją w wysokości 65 proc. stawki ubezpieczenia....

Od 1 kwietnia weszły w życie korzystniejsze zmiany, które podniosły dopłaty do składek z budżetu oraz stawki taryfowe.

Zgodnie z przepisami, obowiązuje 14-dniowy okres karencji od dnia zawarcia umowy, co oznacza, że nowe polisy prawdopodobnie nie obejmą kwietniowych przymrozków.

Według ministerstwa rolnictwa, w ubiegłym roku umowy ubezpieczenia drzew i krzewów owocowych od ryzyka przymrozków wiosennych wykupiło 0,35 proc. sadowników, co stanowiło ok. 1,6 proc. wszystkich umów od ryzyka przymrozków wiosennych.

Uprawy sadownicze należą do upraw najbardziej narażonych na szkody.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
WAŻNE TERMINY

3.01.2022– 30.12.2022 - inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej

1–31.12.2022 - dopłaty do składek ubezpieczenia zwierząt