Tylu rolników złożyło wnioski o dopłaty

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
17-06-2018,9:15 Aktualizacja: 17-06-2018,9:25
A A A

W tym roku ponad 1,3 mln rolników złożyło wnioski o dopłaty bezpośrednie, z czego 866 tys. dokumentów trafiło do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa drogą elektroniczną - poinformował w piątek resort rolnictwa.

- Dziś stwierdzam, że wszyscy zdaliśmy egzamin na piątkę: rolnicy, izby rolnicze, organizacje i związki zawodowe rolników oraz administracja rolna - powiedział minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel podsumowując ostatnie dane.

Wynika z nich, że 96,7 proc. rolników złożyło wnioski o przyznanie płatności.

Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa

Wyrównanie dopłat nadrzędnym celem reformy budżetu unijnego

- Propozycja Komisji Europejskiej (KE) dotycząca budżetu dla polskiego rolnictwa jest wstępna, przed nami rok negocjacji - powiedział PAP szef Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Krzysztof Jurgiel. Szef resortu dodał, że Polska będzie chciała, by...
Minister przyznał, że kampania 2018 stanowiła poważne wyzwanie dla rolników, jednak wysiłek ARiMR podjęty rok temu w zakresie budowy nowej, intuicyjnej i przyjaznej dla użytkownika aplikacji do składania wniosków, a także szeroko zakrojona akcja informacyjno-szkoleniowa przyniosły dobre efekty.

Według ARiMR, najwięcej wniosków złożono w województwach mazowieckim, lubelskim, łódzkim, wielkopolskim, małopolskim i podkarpackim.

- Okazało się, że rolnicy bardzo sprawnie korzystają z nowoczesnych narzędzi - podsumowała kampanię prezes Agencji Maria Fajger.

W 2017 r. wnioski w formie elektronicznej złożyło tylko około 11 tys. rolników.

Władysław Kosiniak-Kamysz, PSL, dopłaty bezpośrednie, wpr po 2020 roku, budżet ue

Kosiniak-Kamysz: rząd zwija wieś. Trzeba walczyć o wyższy budżet WPR

Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz ocenił, że przedstawiona przez Komisję Europejską propozycja podziału środków z budżetu UE przeznaczonych na rolnictwo jest porażką polskiego rządu, programem "dopłata minus". Zgodnie z...
Ostateczny termin dostarczenia wniosku upływa 15 czerwca o północy, ale można go jeszcze złożyć w ciągu 25 dni kalendarzowych po terminie składania wniosków, tj. do dnia 10 lipca 2018 r. Jednak za każdy dzień roboczy opóźnienia, licząc od dnia 16 czerwca 2018 r., płatność będzie pomniejszona o 1 proc. dziennie.

W związku z tym, iż 16 i 17 czerwca przypada w sobotę i niedzielę, złożenie wniosku w poniedziałek, czyli 18 czerwca, spowoduje nałożenie jedynie 1 proc. sankcji

Szefowa Agencji poinformowała, że 15 czerwca czas pracy biur powiatowych ARiMR został wydłużony do godz. 20:00 tak, aby ci którzy nie mają dostępu do komputera czy internetu lub nie potrafią wypełnić e-wniosku, mogli skorzystać z pomocy.

Na dopłaty bezpośrednie w tym roku jest ok. 13 mld zł. Pieniądze będą wypłacane od 1 grudnia. Możliwe jest wcześniejsze uruchomienia zaliczek na poczet dopłat od połowy października. W ubiegłym roku w tej formie do rolników trafiło 10 mld zł.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

WAŻNE TERMINY

15.02.2023- 31.03.2023 - nabór wniosków o wsparcie inwestycji w zakresie wymiany słupów nośnych impregnowanych kreozotem na plantacjach chmielu

Od 2.01.2023- 29.12.2023 - rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku klęsk żywiołowych lub ASF, mogą starać się o środki finansowe na inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej