Tyle kosztuje program 500 plus. Rząd ujawnił najnowsze dane

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
29-12-2016,8:55 Aktualizacja: 29-12-2016,9:16
A A A

Koszt programu 500 plus na koniec listopada br. wyniósł 15 mld 400 mln zł - poinformowała w czwartek minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Dodała, że z programu korzysta prawie 3 mln 800 tys. dzieci.

- Trzy pełne kwartały funkcjonowania tego programu; niemalże 3 mln 800 tys. polskich dzieci korzysta z niego. Na koniec listopada 2016 r. koszt programu to 15 mld 400 mln zł. Z końcem roku będzie to ponad 17 mld zł. Znaczące ograniczenie ubóstwa dzieci i młodzieży to jest już osiągnięty ten jeden podstawowy cel - powiedziała Rafalska w TVP Info.

program 500+, 500+, aktywizacja zawodowa kobiet, elżbieta rafalska, aktywność zawodowa kobiet

Rafalska zapewnia: kobiety nie rezygnują z pracy przez 500+

Twierdzenie, że z powodu 500 plus kobiety rezygnują z pracy jest całkowicie nieuprawnione - przekonuje Elżbieta Rafalska, szefowa MRPiPS. Zwraca uwagę, że choć liczba osób nieaktywnych zawodowych ostatnio wzrosła, to wskaźniki zatrudnienia...
Dodała, że "dobre informacje płyną z Narodowego Funduszu Zdrowia, które mówią o liczbie zarejestrowanych ciąż".

- Jest ona większa w porównaniu z poprzednim rokiem o ponad 14,5 tys. To świadczy, że program jest dobrym programem rodzinnym, wspiera w sposób istotny rodziny w wychowaniu dzieci, szczególnie rodziny wielodzietne. Jest pewnie programem, na który Polacy przez wiele lat oczekiwali, a dziś mają szansę z niego skorzystać - mówiła minister.

Podkreśliła, że pełne dane dotyczące programu będą dostępne po roku od początku jego funkcjonowania (program wszedł w życie 1 kwietnia 2016 r.). - Te dane demograficzne to takie pierwsze dobre jaskółki mówiące, że rzeczywiście pomału coś się zmienia - dodała.

program rodzina 500 plus, ministerstwo rodziny pracy i polityki społecznej, elżbieta rafalska

Prawie 4 miliony dzieci objętych programem "Rodzina 500 plus"

3,79 mln dzieci, czyli 55 proc. wszystkich do 18 lat w Polsce objętych jest wsparciem z programu "Rodzina 500 plus" - poinformowało MRPiPS. Do rodzin trafiło ponad 15,1 mld zł. Ponad 41 proc. świadczeń wypłacanych jest na pierwsze...
Rafalska pytana, czy w budżecie na 2017 r. zagwarantowano pieniądze na ten program, odpowiedziała: "Jako parlamentarzysta przyjmowałam już 11 budżetów, głosowałam nad tyloma budżetami państwa. Kworum było zagwarantowane i informacja o tym, że odbywa się posiedzenie w Sali Kolumnowej, skutecznie dotarła do wszystkich parlamentarzystów, którzy chcieli wziąć udział w tym głosowaniu. Grupowanie poprawek zdarzało się wcześniej, to nie jest żadna nowa praktyka. W tym budżecie, za którym podniosłam rękę, są zagwarantowane środki na wypłatę 500 plus w kwocie ponad 23 mld zł. Nie mam żadnej wątpliwości, że wszystkie proceduralne wymagania zostały spełnione, budżet jest przyjęty, powinien być dalej procedowany przez Senat i będziemy czekać na podpis pana prezydenta. Dla mnie nie ma tu żadnego dylematu, co do formalnoprawnych podstaw przyjęcia budżetu".

Program "Rodzina 500 plus" ruszył 1 kwietnia br. Świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł rodzice otrzymują niezależnie od dochodu na drugie i każde kolejne dziecko do ukończenia przez nie 18 lat.

W przypadku rodzin z dochodem poniżej 800 zł netto na osobę (lub 1200 zł netto w przypadku wychowywania w rodzinie dziecka niepełnosprawnego) wsparcie można otrzymać także na pierwsze lub jedyne dziecko.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

WAŻNE TERMINY

15.02.2023- 31.03.2023 - nabór wniosków o wsparcie inwestycji w zakresie wymiany słupów nośnych impregnowanych kreozotem na plantacjach chmielu

Od 2.01.2023- 29.12.2023 - rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku klęsk żywiołowych lub ASF, mogą starać się o środki finansowe na inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej