Szałamacha uspokaja w sprawie zmian w budżecie UE

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Z Amsterdamu Krzysztof Strzępka PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
23-04-2016,15:00 Aktualizacja: 23-04-2016,15:08
A A A
Polska będzie twardo broniła środków spójności i kopert narodowych w ramach przeglądu wieloletniego budżetu UE - zapowiedział w Amsterdamie Paweł Szałamacha, minister finansów. Nie sądzi, by wykształciła się większość mogąca naruszyć konsensus. 
 
Ministrowie finansów państw unijnych, którzy od piątku obradowali na nieformalnym spotkaniu w holenderskiej stolicy, zastanawiali się, jak w ramach ustalonych do 2020 r. funduszy znaleźć rezerwy na kryzysy, takie jak fala migrantów.

unijna polityka spójności, Umowy Partnerstwa 2014-2020, ministerstwo rozwoju

Pieniądze będą szybciej wydawane. Rząd przyjął plan

Rząd przyjął w trybie obiegowym, przygotowany przez resort rozwoju, plan dotyczący zwiększenia efektywności i przyspieszenia wydawania funduszy unijnych na lata 2014-2020 - poinformowało Ministerstwo Rozwoju. Celem "Planu działań na rzecz...
UE ma sztywne ramy finansowe, ustalane na 7 lat naprzód, aby zapewnić stabilność finansowania polityk wspólnotowych. W połowie okresu finansowania zaplanowano jednak przegląd wydatków ustalonych na lata 2014-2020. Teoretycznie przyznane krajom pule środków są niezagrożone, ale UE nie chce zwiększać limitów wydatków w poszukiwaniu środków w związku z takimi wydarzeniami jak np. kryzys migracyjny.
 
Dla Polski dyskusja o rewizji wieloletniego budżetu jest bardzo istotna ze względu na to, że jesteśmy największym odbiorcą netto środków unijnych. W ubiegłym roku niektórzy politycy unijni wzywali do odebrania funduszy UE państwom, które nie chcą przyjmować uchodźców.
 
- Nie ma zbytniego zapału do otwierania zbyt wielu frontów. Jest silna opozycja krajów, takich jak chociażby Polska. Powinniśmy się trzymać tego, co zostało uzgodnione na obecną wieloletnią perspektywę finansową - powiedział Szałamacha relacjonując przebieg debaty w Amsterdamie.
 
Większość państw w czasie dyskusji opowiedziała się przeciwko zwiększaniu limitów wydatków wieloletniego budżetu.
 
- Będziemy twardo stali na stanowisku - i tu mamy bardzo wielu sojuszników - że fundusze spójności, tzw. koperty narodowe pozostaną nieruszone. Takie jest nasze stanowisko i raczej nie sądzę, że ono zostanie zmienione, ani że wykształci się jakaś większość, która byłaby w stanie przeforsować w przyszłości zmiany - oświadczył Szałamacha.
 
Część wydatków na złagodzenie kryzysu uchodźczego jest realizowana poza budżetem UE. Tak jest np. z funduszem wartości 3 mld euro, który "28" zgodziła się przekazać na wsparcie uchodźców w Turcji. Zdecydowana większość z tych środków pochodzi ze składek bezpośrednio z budżetów państw członkowskich.
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement