System podatkowy zamyka się przed oszustami

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
25-05-2016,12:45 Aktualizacja: 25-05-2016,13:20
A A A

Uszczelnienie poboru podatku VAT, przede wszystkim w związku z obrotem paliwami ciekłymi, to cel projektu noweli ustawy o podatku od towarów i usług, który przyjął rząd. MF szacuje, że budżet zyska na tym rozwiązaniu ok. 2,5 mld zł rocznie.

Projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw to tzw. pakiet paliwowy, który jest elementem przygotowywanego przez resort finansów całościowego pakietu "uszczelniającego" pobór VAT.

olej rzepakowy, handel olejem rzepakowym, wyłudzenie podatku vat

Wyłudzają VAT w obrocie olejem. Ministerstwo ostrzega

Ministerstwo Finansów alarmuje, że analizy służb skarbowych oraz rezultaty postępowań kontrolnych potwierdzają, że rynek oleju rzepakowego jest szczególnie narażony na wyłudzanie nienależnego zwrotu VAT lub unikanie zapłaty należności...

Paweł Szałamacha, minister finansów podkreślał, że pakiet ten pozwoli od 2017 r. uzyskiwać wyższe dochody z tego podatku. Pakiet paliwowy ma uszczelnić pobór VAT przy tzw. wewnątrzwspólnotowych nabyciach paliwa i uszczelnić koncesjonowanie obrotu paliwami z zagranicą.

"Szara strefa w obrocie paliwami płynnymi szacowna jest na kilkanaście procent, a straty budżetu państwa na co najmniej 2,5 mld zł rocznie. W 2015 r. nieprawidłowości stwierdzone przez kontrolę skarbową, wyniosły 5,8 mld zł. Nowe rozwiązania zdecydowanie ograniczą możliwość dokonywania oszustw podatkowych w obrocie wewnątrzwspólnotowym i przyczynią się do zwiększenia legalnej sprzedaży paliw oraz bezpieczeństwa ich nabywców" - głosi komunikat CIR.

Proponowane zmiany w ustawie o podatku od towarów i usług dotyczą właśnie wewnątrzwspólnotowego nabycia paliw. Obecnie nie powoduje ono obowiązku zapłaty podatku VAT, a opodatkowaniu podlega dopiero jego odsprzedaż w Polsce, co stwarza pole do nadużyć.
Marek Rozkrut, podatek vat, Zespół Analiz Ekonomicznych EY

Dodatkowe dochody z VAT mogą pozostać tylko na papierze

Dr Marek Rozkrut, partner i główny ekonomista EY uważa, że dodatkowe dochody z VAT pochodzące z "uszczelnienia systemu" mogą pozostać tylko na papierze. Jego zdaniem to dobrze, że rząd nie wpisał ich do projektu budżetu na ten...

Zmiany w ustawie Prawo energetyczne polegają z kolei na uszczelnieniu systemu koncesjonowania obrotu paliwami płynnymi z zagranicą. Projekt zakłada, że koncesje na obrót paliwami z zagranicą będą przyznawane wyłącznie "podmiotom mającym siedzibę w Polsce lub przedsiębiorstwom zagranicznym, które zarejestrowały oddział w naszym kraju i za jego pośrednictwem będą wprowadzać do Polski paliwa płynne".

Koncesji mają nie otrzymywać przedsiębiorstwa, w których osoby zarządzające (członkowie zarządów i rad nadzorczych) skazano prawomocnym wyrokiem również za przestępstwo skarbowe mające związek z prowadzoną działalnością.

Zmiany w ustawie o podatku akcyzowym mają natomiast uniemożliwić obchodzenie "zabezpieczającej funkcji koncesji na obrót paliwami z zagranicą". Zdaniem resortu finansów w ub. roku na rzecz zagranicznych podmiotów sprowadzono ponad 1,3 mld l oleju napędowego, a w styczniu i lutym br. ponad 340 mln l.

Nowe rozwiązania mają obowiązywać od 1 sierpnia 2016 roku.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
WAŻNE TERMINY

3.01.2022– 30.12.2022 - inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej

1–31.12.2022 - dopłaty do składek ubezpieczenia zwierząt