Ruszył nabór wniosków na małe przetwórstwo i rolniczy handel detaliczny

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Magdalena Jarco PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
26-10-2020,10:05 Aktualizacja: 26-10-2020,10:09
A A A

Od 26 października do 24 listopada rolnicy mogą składać wnioski na dotacje do tzw. małego przetwórstwa i rolniczego handlu detalicznego - poinformowała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Pomoc w ramach "Wsparcia inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi i ich rozwój", przyznawana jest w formie refundacji do 50 proc. kosztów kwalifikowanych poniesionych na realizację inwestycji służących: przetwórstwu m.in. mleka, mięsa, owoców i warzyw, zbóż czy ziemniaków, a także przetwarzaniu produktów rolnych na cele energetyczne czy zamrażaniu lub przechowywaniu produktów rolnych.

wydatki na rolnictwo, budżet rolny, sejmowa komisja rolnictwa, krus, kowr, arimr

Wydatki na rolnictwo w 2021 roku pójdą w górę

Sejmowa komisja rolnictwa bez poprawek zaopiniowała budżet rolny na 2021 rok. Wydatki, bez KRUS, wzrosną do 5 mld 159 mln zł, czyli o 11,5 proc. - poinformował Szymon Giżyński, wiceminister rolnictwa. Wydatki na rolnictwo, rozwój wsi i rynki...

Dotacje, finansowane z budżetu PROW na lata 2014-2020, są skierowane do rolników, domowników lub małżonków rolników, którzy zdecydują się na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie przetwarzania produktów rolnych.

"Rejestracja działalności musi nastąpić przed złożeniem wniosku o płatność. Ta grupa wnioskodawców może ubiegać się o wsparcie do 500 tys. zł" - wskazuje ARiMR.

O dopłatę mogą też wnioskować rolnicy lub ich małżonkowie prowadzący lub podejmujący prowadzenie działalności przetwórczej i sprzedaż produktów przetworzonych w ramach rolniczego handlu detalicznego (RHD). W tym przypadku nie jest wymagane prowadzenie działalności gospodarczej, a maksymalna kwota dofinansowania wynosi 100 tys. zł.

Przedsięwzięcia, na które można otrzymać wsparcie, to m.in. budowa, rozbudowa lub modernizacji budynków wykorzystywanych do prowadzenia działalności przetwórczej; zakup oraz instalacja maszyn lub urządzeń do przetwarzania i magazynowania.

Przewidziano też dopłaty do inwestycji związanych z dostosowaniem pomieszczeń pomocniczych służących przygotowaniu posiłków (np. kuchni) i pomieszczeń gospodarczych służących do przechowywania produktów żywnościowych oraz zakup maszyn czy urządzeń służących ochronie środowiska.

Wnioski przyjmują oddziały regionalne ARiMR. Można można składać osobiście, drogą elektroniczną lub rejestrowaną przesyłką pocztową.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
WAŻNE TERMINY

3.01.2022– 30.12.2022 - inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej

1–31.12.2022 - dopłaty do składek ubezpieczenia zwierząt