Rolnicy będą mogli ubiegać się o kredyty na prostszych zasadach

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
12-08-2020,14:05 Aktualizacja: 12-08-2020,14:43
A A A

Bank Gospodarstwa Krajowego poinformował o objęciu gwarancjami i zabezpieczeniami niektórych kredytów dla rolników. To rozszerzenie wsparcia dla gospodarzy i przetwórców rolno-spożywczych w ramach walki z efektami pandemii.

Jak podał bank, nowe warunki przewidują objęcie gwarancją kredytu obrotowego nieodnawialnego, który nie jest powiązany z inwestycją wspieraną z EFRROW (Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich) na 51 miesięcy.

bank pocztowy, kredyty dla rolników, lechpol, szubin

Szybkie kredyty dla rolników na rozwój gospodarstw

Bank Pocztowy podpisał umowę z firmą Lechpol. Jej klienci będą mogli łatwiej korzystać z preferencyjnych linii kredytowych banku, a środki będą mogli przeznaczyć na zakup nawozów i środków do produkcji rolnej. Lechpol to polska...

Umożliwiają też zabezpieczenie gwarancją spłaty kredytu obrotowego odnawialnego na 39 miesięcy, podczas jego odnowienia, podwyższenia limitu lub zawierania nowej umowy kredytowej.

Będzie też można otrzymać dopłatę do oprocentowania kredytu obrotowego na okres do 12 miesięcy w wysokości 2 pkt. proc. w skali roku, który zostanie objęty nową gwarancją do końca 2020 r.

Zmiany są jednym z elementów pakietu pomocowego BGK dla polskich przedsiębiorców i mają ograniczyć negatywne skutki pandemii COVID-19 - podkreślił bank w komunikacie.

- Fundusz Gwarancji Rolnych jest pierwszym na rynku funduszem gwarancyjnym BGK dostępnym dla całego sektora rolnego - zarówno dla przetwórców rolno-spożywczego, jak i po raz pierwszy dla producentów, czyli rolników" - mówi Tomasz Rabaczyński, członek zarządu BGK.

- Rozszerzamy program m.in. o dopłaty do odsetek oraz wydłużamy okres gwarancji, dzięki czemu rolnicy mogą uzyskać tańszy kredyt i na lepszych warunkach. Zmiany w Funduszu Gwarancji Rolnych są kolejnym działaniem BGK, którego celem jest pomoc polskim przedsiębiorcom w dobie epidemii - dodał.

BGK podał, że rolnicy będą mogli ubiegać się o kredyt obrotowy na prostszych zasadach - bez konieczności składania w banku kredytującym dokumentów finansowych czy planu projektu.

Bez zmian pozostają inne warunki udzielania gwarancji z FGR, m.in. dotyczące zabezpieczenia do 80 proc. kwoty niespłaconego kapitału kredytu oraz dotyczące maksymalnej kwoty gwarancji, która wynosi 5 mln zł dla rolników lub 10 mln zł dla przetwórców.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
WAŻNE TERMINY