Pszczelarze i rolnicy dostaną pomoc po klęskach żywiołowych

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
20-05-2021,18:55 Aktualizacja: 20-05-2021,19:02
A A A

Rząd pomoże pszczelarzom oraz producentom rolnym, których uprawy zostały zniszczone w wyniku klęsk żywiołowych w 2020 r. Rada Ministrów znowelizowała rozporządzenie w tej sprawie - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.

Chodzi o rozporządzenie rządu w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

otrucie pszczół, oprysk rzepaku, Modliszów, powiat świdnicki, preparat Danadim

Rolnik oskarżony o otrucie milionów pszczół

O otrucie ponad 7,5 mln pszczół oskarżyła świdnicka prokuratura rolnika, który okolicach miejscowości Modliszów (pow. świdnicki, woj. dolnośląskie) opryskał rzepak niedozwolonym pestycydem. Zatrutych zostało 240 rodzin...

Jak napisano w uzasadnieniu, pszczoły odpowiadają za zapylanie 80 proc. roślin uprawnych i dziko rosnących. Zmieniające się warunki pogodowe (ciepłe zimy, chłodne wiosny oraz ekstremalne zjawiska typu wichury, tornada czy gradobicia) negatywnie wpływają jednak na prowadzenie gospodarki pasiecznej.

2020 r. był ponadto trudnym rokiem dla rolników, nie tylko z uwagi na problemy ze zbytem produktów rolnych związane z COVID-19, ale również ze względu na niekorzystne zjawiska atmosferyczne, które spowodowały znaczne szkody w uprawach.

Według nowych przepisów, dotacja do każdej przezimowanej rodziny pszczelej wyniesie 20 zł. Pieniądze mają być przeznaczone na ich dokarmianie w okresie jesienno-zimowym, kiedy niezbędne jest zakupienie 10-15 kg cukru, co stanowi koszt w wysokości ok. 25–37,50 zł. Pomocą może być objęte ponad 82 tys. pszczelarzy.

Producenci rolni, których uprawy zostały w 2020 r. zniszczone w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych na poziomie powyżej 30 proc. średniej rocznej produkcji będą mogli ubiegać się o dotację, której wysokość będzie uzależniona od rodzaju uprawy i wysokości szkód na danej powierzchni. Jej wysokość będzie się wahała od 600 do 1200 zł na hektar.

Natomiast 500 zł na 1 ha powierzchni upraw, będą mogli otrzymać rolnicy, w których straty w wyniku klęsk żywiołowych były w wysokości co najmniej 20 proc. do 70 proc. plonu.

Zgodnie z danymi wojewodów szkody w związku z ubiegłorocznymi niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi wystąpiły na powierzchni ponad 452 tys. ha i wyniosły 2 mln zł, a poszkodowane zostały ok. 54 tys. gospodarstw.

Rozporządzenie przewiduje ponadto, że dopłaty do oprocentowania kredytów będą mogły być również udzielane na zakup udziałów w spółdzielniach prowadzących działalność dotyczącą przetwórstwa produktów rolnych lub przetwórstwa ryb, skorupiaków i mięczaków.

Nowe rozwiązania wejdą w życie po 7 dniach od ogłoszenia.
 

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!

 

WAŻNE TERMINY

Od 2.01.2023- 29.12.2023 - rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku klęsk żywiołowych lub ASF, mogą starać się o środki finansowe na inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej