Popegeerowskie wsie dostaną kolejne finansowe wsparcie

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Bartłomiej Figaj PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
08-12-2020,14:55 Aktualizacja: 28-12-2020,16:35
A A A

W ramach Narodowego Funduszu Inwestycji Lokalnych wydzielono specjalny fundusz dla wsi popegeerowskich. Na ten cel wyodrębniono 250 milionów złotych - powiedział Mariusz Kamiński, minister spraw wewnętrznych i administracji.

Szef MSWiA podczas wspólnej konferencji prasowej z premierem Mateuszem Morawieckim poinformował, że NFIW jest wielkim strategicznym zadaniem. - To wielki plan ożywienia gospodarczego zwłaszcza w Polsce "B", często zapomnianej - powiedział polityk.

Zaliczki dla rolników, dopłaty bezpośrednie, wsparcie dla rolnictwa, prow 2014-2020

Dlaczego na konto wpłynęło tyle zaliczek? Ważne wyjaśnienia ARiMR

Niektórzy rolnicy otrzymali tylko zaliczkę do płatności PROW, inni tylko do płatności obszarowych, a jeszcze inni obie zaliczki - brzmią wyjaśnienia ARiMR w kwestii kwot, jakie wpłynęły na konta rolników. Do końca listopada na...

- Wierze, że będzie on doskonałym przykładem współpracy rządu z samorządem. Naszych przedstawicieli w terenie z burmistrzami, wójtami, prezydentami miast. Wiążemy z nim ogromne nadzieje, to jest nasz plan strategiczny równomiernego rozwoju naszego kraju - dodał Kamiński.

Wskazał, że jednym z elementów tego funduszu będzie wsparcie popegeerowskich wsi. - To jest ważny, symboliczny element, ale też i bardzo realny. Z inicjatywy kierownictwa MSWiA zgłosiliśmy panu premierowi i uzyskaliśmy jego aprobatę i akceptację - pomysł, aby w ramach tego funduszu wydzielić specjalny fundusz dla wsi popegeerowskich - podkreślił.

- Dla tych biednych miejscowości, które przez lata były zapomniane, które można powiedzieć, że zostały wykluczone infrastrukturalnie, gdzie jeszcze jest duża krzywda społeczna, gdzie przez lata rządzący nie zauważali tego problemu. Nie chcieli rozwiązywać tych problemów - tłumaczył szef MSWiA.

WIDEO Konferencja dotycząca Narodowego Funduszu Inwestycji Lokalnych (od 06:50 min.)


pomoc de minimis, krir, wsparcie dla rolnictwa, komisja europejska

Urzędnicy z UE nie pójdą rolnikom na rękę w kwestii de minimis

Komisja Europejska uważa, że warunki przyznawania pomocy de minimis dla rolników powinny pozostać niezmienione. Odrzuciła tym samym propozycję Krajowej Rady Izb Rolniczych. Zarząd KRIR w sierpniu zwrócił się do komisarza UE ds....

Poinformował, że na ten cel zostało wyodrębnione w funduszu 250 milionów złotych. - Takich miejscowości, takich gmin jest kilkaset w Polsce. Są to z reguły bardzo biedne miejscowości, gdzie fundusze roczne, jakie lokalne społeczności mogą przeznaczyć na inwestycje są naprawdę skromne. Często brakuje na wkład własny, żeby ubiegać się o finansowanie na rzeczy ważne - mówił.

- To będą środki przeznaczone na rozbudowę infrastruktury, rewitalizację, budowę czy rozbudowę, modernizację kanalizacji, przepompowni, wodociągów, na przyłącza do sieci gazowych, na budowę infrastruktury społecznej, w której lokalna społeczność będzie się mogła integrować. Mówię tu o bibliotekach, świetlicach, remizach strażackich, obiektach sportowych - wyliczył Kamiński.

- Naprawdę jest to wielkie przedsięwzięcie. Symboliczne bardzo ważne. To byli ci nasi obywatele państwa Polskiego, którzy w latach 90 ponieśli ogromne koszty transformacji, gdzie realny majątek tych pegeerów został sprywatyzowany. Nikt nie podał im ręki. Teraz my wyciągamy tę dłoń i symbolicznie chcemy spłacić dług państwa polskiego wobec tych obywateli, o których zapominano - dodał.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
WAŻNE TERMINY

od 2.08.2021 - przyjmowanie wniosków o zwrot akcyzy za paliwo rolnicze

01.09.2021 - 30.09.2021 nabór wniosków o pomoc dla Kół Gospodyń Wiejskich zobacz więcej

do 15.09.2021 - termin płatności III raty podatku rolnego

do 15.09.2021 - nabór wniosków w ramach programu "Usuwanie foli rolniczych i innych odpadów pochodzących z działalności rolniczej

do 30.09.2021 - ostatni dzień Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021