Pięciokrotnie mniej środków na wsparcie mleczarstwa

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
04-01-2017,10:45 Aktualizacja: 04-01-2017,10:51
A A A

Budżet mleczarski Unii Europejskiej na 2017 rok jest ponad pięciokrotnie niższy niż rok wcześniej. Wyniesie on ponad 119 mln euro wobec 567 mln euro w ubiegłym roku.

W bieżącym roku dla sektora mleczarskiego na wydatki przewidziano ponad 810 proc. mniej środków niż w 2016 r.

W ubiegłym roku, ze względu na problemy, jakie pojawiły się po zakończeniu kwotowania produkcji mleka w UE, Komisja Europejska znacząco zwiększyła budżet na ten cel.

pasze noGMO, noGMO, krowy mleczne, OSM Piątnica

Krowy karmione bez GMO dają lepsze mleko?

Hodowcy bydła w Europie coraz częściej zajmują się produkcją mleka ekologicznego, które pochodzi od krów żywionych paszami wolnymi od GMO. Produkcja takiego surowca nie jest już niszowa, także w Polsce. Okręgowa Spółdzielnia...
Był on niemal pięciokrotnie wyższy od wydatków poniesionych w 2015 roku (106 mln euro) - informuje w grudniowym raporcie Fundacja Programów Pomocy dla Rolnictwa (FAMMU/FAPA), która monitoruje zagraniczne rynki rolne.

Zniesienie limitowania produkcji mleka od kwietnia 2015 r. miało doprowadzić do zwiększenia jego produkcji w UE. Rynek oczekiwał też spadku cen produktów mleczarskich. I faktycznie produkcja mleka wzrosła, a ceny spadły. Zbiegło się to ze znacznym zmniejszeniem popytu na te artykuły mleczarskie ze strony krajów azjatyckich, a głównie Chin oraz z rosyjskim embargiem.

Niskie ceny utrzymywały się do czerwca 2016 r. Sytuacja zmieniła się w II połowie u.br., kiedy to na skutek niesprzyjających warunków pogodowych produkcja mleczarska w UE była niższa niż wcześniej prognozowano, a wzrostowi notowań unijnych przetworów mlecznych zaczął sprzyjać zwiększający się popyt ze strony krajów Azji.

produkcja i przerób mleka, Podlasie

Podlasie liderem produkcji i przetwórstwa mleka

Dwie największe spółdzielnie mleczarskie w Polsce, Mlekovita i Mlekpol w 2015 r. uzyskały łączny przychód w wysokości niespełna 7 mld złotych. Obie firmy pochodzą z Podlasia. Ponadto region ten oprócz silnego...
Listopadowe notowania większości produktów mleczarskich wykazywały zwyżki. Poziom notowań był na ogół wyższy niż w analogicznym okresie 2015 roku.

Pomimo niższych cen w I połowie 2016 r., produkcja artykułów mleczarskich w UE po pierwszych trzech kwartałach br. była na ogół wyższa niż przed rokiem. Dynamicznie rósł także eksport masła i serów. Po 9 miesiącach roku o 36 proc. zwiększył się eksport masła, a o 14 proc. wzrósł wywóz serów. Odnotowano też 19 proc. zniżkę wywozu OMP.

Pomimo spadków światowych cen produktów mleczarskich, KE nie zgodziła się w poprzednich latach na wsparcie w postaci refundacji eksportowych, nie wiadomo też czy zdecyduje się na takie dopłaty w tym roku.

Środki na dopłaty do przechowywania masła i tłuszczu mlecznego w 2015 roku były niewielkie i wyniosły 2,68 mln euro. W 2016 r. na ten cel przeznaczono już 15 mln euro, a na dopłaty do mleka w proszku 17 mln euro.

mleko, przestępstwo, Wschowa, kradzież mleka, policja, prokuratura

Przekręt na mleku. Codziennie kradli ponad 1000 litrów

Dwaj pracownicy fermy na terenie powiatu wschowskiego (woj. lubuskie) odbierającej mleko do spółki z rolnikami-producentami "wyprowadzili" w sumie z przedsiębiorstwa surowiec o wartości blisko miliona złotych - tak wynika z ustaleń...
W tym roku na dopłaty zarezerwowano odpowiednio 12 i 14 mln euro.

Ponadto w 2017 r. na unijny program mleko w szkole zaplanowano 75 mln tj. tyle co rok wcześniej. Pozostałe ewentualne wydatki na mleczarstwo: dopłaty do przechowywania serów, na refundacje eksportowe oraz na na inne wydatki kryzysowe nie zostały jeszcze w budżecie określone.

W unijnym projekcie budżetu na rolnictwo na 2017 rok wydatki zwiększono w porównaniu z 2016 r. o ok. 629 mln euro (+1,5 proc.) do ok. 42 mld euro, ale na interwencję na rynkach rolnych będzie o 2,25 mld euro mniej tj. o 16,3 proc. Więcej środków niż przed rokiem przewidziano na pomoc bezpośrednią (40,51 mld euro to wzrost o 2,7 proc.).

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
WAŻNE TERMINY

28.05.2021 - 31.08.2021 pomoc dla pszczelarzy zobacz więcej

31.07.2021 - termin płatności składki KRUS za III kwartał

do 2.08.2021 - termin składania wniosków do ARiMR o "Wsparcie na zalesienie i tworzenie terenów zielonych"

21.06 - 19.08.2021 - termin składania wniosków o wsparcie finansowe na "Modernizacja gospodarstw rolnych"