OECD tnie prognozę wzrostu PKB w Polsce

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
29-11-2016,9:00 Aktualizacja: 29-11-2016,9:28
A A A

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) obniża prognozę wzrostu PKB w Polsce w 2016 r. do 2,6 proc. z 3 proc. prognozowanych w czerwcu - wynika z poniedziałkowego raportu organizacji. Podano też, że w 2017 r. PKB obniży się z 3,5 proc. z 3,2 proc.

Eksperci OECD prognozują, że PKB w latach 2017-2018 wzrośnie "dzięki wyższym transferom socjalnym, niskim stopom procentowym i rosnącemu wydatkowaniu środków unijnych". "Większy dochód rozporządzalny i konsumpcja oraz przejście na nową perspektywę budżetową UE i wyższe wykorzystanie mocy produkcyjnych powinno doprowadzić do przyspieszenia inwestycji" - podano w raporcie. Jak napisano, w 2018 r. PKB ma wzrosnąć do 3,1 proc.

PKB, GUS, gospodarka, wzrost PKB, wzrost PKB w 2015 roku

Wzrost PKB w 2015 roku wyższy o 0,3 proc. niż szacowano

Z informacji Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że wzrost PKB w 2015 roku był o 0,3 proc. wyższy niż szacowano wcześniej i wyniósł 3,9 proc. Wzrost PKB w 2015 r. wyniósł 3,9 proc. - podał GUS w środę w zweryfikowanym...

Autorzy raportu prognozują, że deficyt sektora finansów publicznych w Polsce w 2017 i 2018 roku wyniesie po 3 proc. PKB, choć dodano, że w 2018 r. istnieje ryzyko przekroczenia tego poziomu.

"Rosnące wydatki, odbicie w inwestycjach publicznych oraz planowana redukcja wieku emerytalnego mogą pchnąć deficyt ponad barierę z Maastricht na poziomie 3 proc. w 2018 roku, pomimo dodatkowych podatków nałożonych na banki oraz sklepy. Planowana obniżka podatków dla najuboższych może dodatkowo powiększyć deficyt" - czytamy w raporcie.

OECD oceniło, że mocniejsza sytuacja fiskalna Polski, wypracowywana od 2012 roku, mogłaby jednak zostać wykorzystana by zwiększyć skalę inwestycji zamiast zwiększania bieżących wydatków socjalnych. Byłoby to, w ocenie organizacji, bardziej korzystne dla gospodarki, ponieważ wzmocniłoby wzrost produktywności oraz miało pozytywny wpływ m.in. na kwestie ekologii.

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju pozytywnie oceniła działania polskiego rządu, zmierzające do poprawy ściągalności podatków oraz ograniczenia zwolnień podatkowych. W raporcie dodano jednocześnie, że obniżenie wieku emerytalnego obniży potencjalne tempo wzrostu polskiej gospodarki i przychody budżetowe, które i tak ucierpią na starzeniu się społeczeństwa.

OECD oczekuje, że NBP będzie stopniowo podwyższał stopy procentowe do końca 2017 r., w miarę jak presja inflacyjna będzie się wzmagała.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj