Obajtek: wypłacono 10,5 miliarda złotych dopłat bezpośrednich

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
08-04-2016,10:00 Aktualizacja: 08-04-2016,11:12
A A A

Ponad 10,5 mld zł dopłat bezpośrednich wypłacono już rolnikom - powiedział Daniel Obajtek, prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Zapowiedział utworzenie w Lublinie departamentu informatycznego do obsługi i modyfikacji systemu dopłat.

- Dotychczas wypłacona jest już kwota powyżej 10,5 mld zł. Naliczone jest około 11 mld zł. Cała koperta to jest 14,5 mld zł. Planujemy na koniec kwietnia, żebyśmy mieli wypłacone już 12,5 mld zł - powiedział Obajtek w Lublinie.

ARiMR, błędny wniosek, dopłaty 2016, dopłaty bezpośrednie,  pieniądze, rolnicy

Przez błąd trzeba było ponownie wysłać 110 tysięcy wniosków o dopłaty

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wyjaśniła powody powtórnej wysyłki formularzy wniosków o dopłaty na 2016 rok do tysięcy rolników. O sprawie pisaliśmy wczoraj. Okazało się, że w dokumentach o przyznanie...

Obajtek przypomniał, że system informatyczny - zamówiony przez poprzednie władze Agencji - nie był wykonany na czas, dlatego były poważne problemy, żeby wypłacać pieniądze, a płatności bezpośrednie muszą być zrealizowane do końca czerwca. - Kampania 2016 (dotycząca płatności) powinna być realizowana w 2015 r. w lipcu. Dopiero musiałem ją realizować w grudniu, kiedy przyszedłem - zaznaczył Obajtek.

Prezes zapowiedział, że w Agencji podjęto starania, aby w przyszłości uprościć procedury ubiegania się o dopłaty dla rolników. - W kampanii 2017 r. będziemy się starać, by wniosek dla rolników był zdecydowanie uproszczony. On nie może zajmować paręnaście kartek papieru, bo rolnik sobie z tym po prostu nie radzi. Rozpoczynamy prace nad uproszczeniem, by potem przy projekcie rozporządzenia, na podstawie którego będą płatności, były już druki zdecydowanie prostsze i łatwiejsze - zaznaczył.

Obajtek zapowiedział wzmocnienie działu informatycznego w Agencji i utworzenie w Lublinie zamiejscowego departamentu informatyki, który zajmowałby się systemem dopłat bezpośrednich.

- Będziemy szli w kierunku, żeby Agencja posiadała taką ilość informatyków, by utrzymanie podstawowego programu na dopłaty bezpośrednie i modyfikowanie tego programu, żeby robili to nasi pracownicy - powiedział.
dopłaty bezpośrednie, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, płatności bezpośrednie

Dopłaty na konto rolnika, a nie komornika

ARiMR nie może przekazywać pieniędzy z tytułu płatności bezpośrednich na konta komorników, lecz wyłącznie na rachunki wskazane przez wnioskujących o fundusze producentów rolnych. Niestety, w dzisiejszych, trudnych czasach część...

W Lublinie ma powstać wydział zamiejscowy departamentu informatycznego ARiMR, w którym ma być zatrudnionych około 60 osób. - Planujemy taki wydział utrzymać, byśmy w późniejszych latach mogli sami utrzymywać program płatności bezpośrednich i sami go modernizować. W tym roku wynajmiemy takie pomieszczenie, zmodernizujemy go, dostosujemy i zaczniemy zatrudniać ludzi tak, by powoli przejęli utrzymanie systemu w 2017 r. - powiedział Obajtek.

Jego zdaniem przyniesie to Agencji oszczędności. Podał, że rocznie ARMiR przeznacza na ten cel między 40-50 mln zł, a taki wydział może kosztować około 10 mln zł.

Ponadto posiadanie własnego systemu informatycznego utrzymywanego i modernizowanego daje - w ocenie Obajtka - możliwość stabilizacji terminowego wypłacania dopłat bezpośrednich każdego roku o określonej porze, co jest bardzo ważne dla rolników, którzy muszą w terminie np. spłacać kredyty.

Obajtek wyjaśnił na koniec, że departament informatyczny powstanie w Lublinie, ponieważ są tu dobre uniwersytety, które kształcą informatyków i ich pozyskanie jest łatwiejsze niż np. w Warszawie.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu