Nie zabraknie pieniędzy na 500 plus. Będzie dodatkowa pula środków

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
08-11-2016,9:15 Aktualizacja: 08-11-2016,10:05
A A A

Nie zabraknie pieniędzy na wypłatę świadczenia 500 plus - zapewnia MRPiPS, dodając, że uwzględniono, że mogą wystąpić niedobory w porównaniu do szacowanych wydatków. Resort wystąpił do ministra finansów o uruchomienie dodatkowych środków.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej gwarantuje, że nie zabraknie środków na wypłatę świadczenia wychowawczego. "Wydane decyzje przyznające prawo do tego świadczenia są obowiązujące i wszystkie uprawnione rodziny otrzymają należne im świadczenia. Dotyczy to zarówno tego roku, jaki i kolejnych lat" - podkreśliło ministerstwo.

program 500+, 500+, aktywizacja zawodowa, wieś, elżbieta rafalska

Na wsi spadnie zatrudnienie z powodu 500+? Resort zbada sprawę

Jest za wcześnie, by stwierdzić jak program 500+ wpłynie na aktywność zawodową rodziców - uważa Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Z danych resortu nie wynika, by następowało zjawisko dezaktywizacji zawodowej, zwłaszcza u...

W komunikacie wskazano, że resort uwzględniał, że w poszczególnych województwach mogą wystąpić niedobory w porównaniu do szacowanych wydatków. "Ich skala jest jednak niewielka i wynika z oczywistych względów. Przy takiej skali uruchamianego programu, z obowiązującym kryterium dochodowym przy pierwszym dziecku, trudno było ściśle oszacować, jaka liczba dzieci będzie korzystać z programu w poszczególnych województwach" - wskazano.

Resort rodziny - jak zapewniono - na bieżąco monitoruje sytuację. "W ostatnich dniach zostały zebrane zapotrzebowania z urzędów wojewódzkich. Minister rodziny wystąpił do ministra finansów o uruchomienie dodatkowych środków. Środki te zostaną przekazane przez ministra finansów w czasie umożliwiającym terminową wypłatę świadczeń" - czytamy w komunikacie MRPiPS.

Program "Rodzina 500 plus" ruszył 1 kwietnia. Dzięki niemu rodziny dostają świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł miesięcznie na każde drugie i kolejne dziecko, a te mniej zamożne - po spełnieniu kryterium dochodowego - również na pierwsze.

Przez pierwsze pół roku na program wydano 11,3 mld zł, a świadczenie otrzymuje 3,78 mln dzieci. Liczba pierwszych lub jedynych dzieci objętych świadczeniem, czyli po spełnieniu kryterium dochodowego, to 1,59 mln. W sumie w całym kraju ok. 42 proc. świadczeń wypłacanych jest na pierwsze dziecko. Liczba drugich i kolejnych dzieci otrzymujących świadczenia to 2,19 mln.

Resort szacował, że świadczenie trafi do ok. 3,7 mln dzieci. Na wypłaty w tym roku przeznaczono ponad 17 mld zł.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

WAŻNE TERMINY

17.10.2022 - rusza wypłata zaliczek na poczet płatności bezpośrednich

3.01.2022– 30.12.2022 - inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej

1–31.12.2022 - dopłaty do składek ubezpieczenia zwierząt