Ministerstwo: złotówka za litr paliwa i basta

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
11-12-2016,12:00 Aktualizacja: 11-12-2016,11:24
A A A
Resort rolnictwa uznał, że "nie jest możliwe ani zwiększenie stawki zwrotu podatku akcyzowego zwartego w cenie rolniczego paliwa, ani podniesienia bądź zróżnicowanie ze względu na rodzaj produkcji limitu zużycia oleju na hektar".
 
Gdy okazało się, że w rządowym rozporządzeniu zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej na 2017 rok będzie nadal wynosić 1 zł za litr paliwa, do ministerstwa wystąpił w tej sprawie zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych.

paliwo rolnicze, zwrot akcyzy, olej napędowy

Rolnicy dostaną większy zwrot za paliwo?

1,08 zł ma wynieść w 2016 r. stawka zwrotu podatku akcyzowego zawartego w oleju napędowym wykorzystanym do produkcji rolnej. Tak zapisano w projekcie rządowego rozporządzenia. W jego pierwotnej wersji zawarto stawkę 0,95 zł, czyli o 0,01 zł mniej...
Gospodarze głośno domagali się bowiem podwyżki stawki, przypominając, że tak obiecywał rząd. Rolniczy samorząd złożył zatem wniosek o jej podwyższenie do 1,20 zł za litr zużytego oleju napędowego argumentując, że pozostawienie stawki na tegorocznym poziomie nie poprawi opłacalności produkcji. 
 
Druga część wniosku dotyczyła podniesienia limitu zużycia paliwa na hektar użytków rolnych z 86 do 120 litrów/ha - przynajmniej dla gospodarstw utrzymujących zwierzęta o odpowiedniej obsadzie SD/ha, szczególnie hodowców bydła mlecznego.
 
W odpowiedzi ministerstwo poinformowało, że obecnie nie jest możliwe zwiększenie stawki zwrotu podatku do pełnej wysokości zawartej w cenie oleju napędowego. Resort musi bowiem uwzględnić pulę środków ustaloną w budżecie (na 2017 rok) na zwrot podatku akcyzowego dla rolników i pokrycie kosztów obsługi tej pomocy przez gminy (przyjmują wnioski i wypłacają pieniądze) w wysokości 860 mln zł. Przypomina też, że w 2016 r. na ten cel poszło 891,8 mln zł. 

benzyna, paliwa, autogaz, olej napędowy, rynek paliw, stacja benzynowa

Kierowcy więcej zapłacą za paliwo. Jest najdroższe od wielu miesięcy

Kierowcy w nadchodzącym tygodniu mogą zapłacić więcej za paliwo na stacjach benzynowych, jednak podwyżki nie powinny przekraczać kilku groszy - uważają znawcy rynku paliw. Ma to związek z decyzją OPEC w sprawie cięć produkcji ropy. Jak wskazują...
Resort wykluczył ponadto zróżnicowanie limitu zużycia paliwa na hektar. W świetle unijnych przepisów nie ma możliwości określenia innej stawki zwrotu podatku akcyzowego dla produkcji roślinnej i innej stawki dla produkcji zwierzęcej.
 
Ministerstwo zanegowało także jeszcze jeden postulat samorządu rolniczego - by wydłużyć drugi, trwający od 1 do 31 sierpnia, okres naboru wniosków o zwrot akcyzy o wrzesień. KRIR przekonywał, że w sierpniu gospodarze intensywnie pracują w polach, a urzędnicy z gmin korzystają z urlopów wypoczynkowych.
 
Problem w tym, że resort do 30 września musi wystąpić do ministra finansów o uruchomienie rezerw celowych na to wsparcie dla rolników i musi posiadać dane m.in. o liczbie wniosków.
Poleć
Udostępnij