Minister nie czeka na maruderów. Od 14 września można składać wnioski

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Magdalena Jarco PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
13-09-2018,8:50 Aktualizacja: 13-09-2018,8:58
A A A

Rząd przeznaczy 1,5 mld zł na pomoc klęskową dla rolników. Poszkodowani przez suszę będą mogli składać wnioski od piątku. Zabezpieczono też pieniądze dla gospodarzy z gmin, które jeszcze nie podliczyły strat.

- Nie czekając na maruderów (...). Przystępujemy do wypłaty środków przypadających na hektary - poinformował Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa. Zaznaczył, że do tej pory wpłynęła nieco ponad połowa wniosków z gmin. Termin rozpoczęcia naboru wniosków to piątek, 14 września.

zaliczki na poczet dopłt bezpośrednich, dopłaty bezpośrednie, jan krzysztof ardanowski, susza rolnicza

Bruksela zgodziła się na wypłatę zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich

W związku z suszą KE zgodziła się na uruchomienie od 16 października zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich dla polskich rolników, co pozwoli do końca listopada przekazać im ok. 11 mld zł  - poinformował w środę minister rolnictwa Jan...

Szef resortu wyjaśnił, że środki będą wypłacane na podstawie protokołów szacowań. Dodał, że rolnicy z gmin, z których nie wpłynęły protokoły dostaną pomoc wtedy, gdy dokumenty zostaną dostarczone.

- Ubolewam i współczuję tym rolnikom, ale pieniądze dla nich są zarezerwowane - podkreślił.

Polityk powiedział, że gdy straty rolnika wynoszą 70 proc. i więcej pomoc państwa ma wnosić 1 tys. zł do hektara, zaś gospodarstwa, w których straty są w przedziale 30-70 proc. - 500 zł na każdy hektar.

Pieniądze mają też być wypłacane właścicielom stawów rybnych - w wysokości 300 zł do 1 hektara zarybionych stawów.

Ardanowski wskazał, że Rada Ministrów podjęła decyzję o przeznaczeniu 1,5 mld zł. Pieniądze pozwolą zrealizować m.in. zobowiązania związane z kredytami (prolongaty, nowe kredyty), jak również pokryć środki związane z umorzeniami w KOWR, KRUS.

długi rolników, zadłużenie przedsiębiorstw rolnych, arimr, kowr, spłata kredytów

Ministerstwo chce pomóc rolnikom w oddłużeniu gospodarstw

Powołana sejmowa podkomisja do projektu ustawy o restrukturyzacji zadłużenia gospodarstw rolnych przekaże w najbliższych dniach opinię na temat nowych przepisów połączonym komisjom ds. rolnictwa i finansów - powiedział Janusz...

- Ale również pomogą udzielić pomocy bezpośredniej poszczególnym hektarom w wysokości 1 tys. zł dla strat 70 i więcej proc., a w przedziale 30-70 proc. będzie to kwota wsparcia 500 zł do hektara - powiedział.

Polityk przypomniał, że przepis unijny decyduje o tym, że pełna pomoc publiczna może być wypłacona rolnikom, jeżeli w gospodarstwie jest ubezpieczone od jakiegokolwiek ryzyka co najmniej 50 proc. użytków tego gospodarstwa.

- Ci rolnicy, którzy ten wymóg spełniają otrzymują pełną stopę wsparcia. Ci, którzy tego wymogu nie spełniają otrzymają połowę należnej kwoty - zaznaczył.

- Rolnicy mogą udać się do swoich biur powiatowych i uzbrojeni w protokół od wojewodów udają się do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i tam składają wniosek o pomoc - wyjaśnił. W dokumencie gospodarze zaznaczają, czy chcą mieć straty rozliczane jako suma strat w produkcji roślinnej i zwierzęcej, czy pomoc na straty w samych uprawach.

Premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej, prow 2014-2020, przedsiębiorczość na obszarach wiejskich, arimr

ARiMR podzieli dwa miliardy złotych. Niebawem ruszy nabór wniosków

Od 15 października do 13 listopada będzie można składać w oddziałach regionalnych ARiMR wnioski o przyznanie 100 tys. zł "Premii na rozpoczęcie działalności pozarolniczej". Pomoc jest finansowana z budżetu PROW 2014-2020, a tegoroczny...

W pierwszej kolejności agencja będzie naliczała i wypłacała pomoc dla rolników, którzy mają straty największe - 70. i więcej procentowe. - Ponieważ w tych gospodarstwach nie ma co sprzedać, nie ma bieżących dochodów i tam pieniądze są potrzebne najszybciej - mówił minister.

Rozliczanie i wypłaty 500 zł na straty od 30 do 70 proc. będzie od 26 września.

Ardanowski dodał, że pomoc pierwszy raz w historii dotyczy też właścicieli, użytkowników stawów rybackich. - Pomoc będzie realizowana również od 14 września w wysokości 300 zł do 1 hektara zarybionych stawów - wskazał.

Minister przypomniał, że susza dotyczy przede wszystkim Polski zachodniej. - To jest woj. lubuskie, zachodniopomorskie, znaczna część pomorskiego, kujawsko-pomorskie, wielkopolskie z częścią łódzkiego, Dolny Śląsk - wyliczył. Enklawy suszy są również np. na Warmii i Mazurach i na Podlasiu.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

WAŻNE TERMINY

Od 2.01.2023- 29.12.2023 - rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku klęsk żywiołowych lub ASF, mogą starać się o środki finansowe na inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej

Od 15.03.2023-15.05.2023 - nabór wniosków "Płatności bezpośrednie i powierzchniowe"

Od 3.04.2023- 30.09.2023 - koła gospodyń wiejskich mogą ubiegać o przyznanie wsparcia na prowadzenie działalności statutowej

Do 18.04.2023 - można ubiegać się o wsparcie w ramach trzech interwencji finansowanych ze środków unijnych

Do 31.05.2023 - są przyjmowane dokumenty od zainteresowanych pomocą z budżetu krajowego do przezimowanych rodzin pszczelich

Od 24.05.2023 - hodowcy drobiu, bydła i świń, ubezpieczeni od ryzyka wystąpienia w ich gospodarstwach szkód spowodowanych salmonellą, będą mogli składać wnioski o dofinansowanie

Od 5.06.2023- 5.07.2023 - będzie można zgłaszać wnioski o wsparcie na budowę silosów oraz ich wyposażenie